Županica Nataša Tramišak danas je u prostorijama Osječko-baranjske županije potpisala ugovore s izvođačima radova za tri osnovne škole ukupne vrijednosti 8,1 milijun eura, među kojima je i projekt Osnovne škole Ivana Gorana Kovačića u Đakovu.

Za đakovačku školu predviđena je investicija vrijedna oko 4 milijuna eura, a projekt obuhvaća izgradnju sportske dvorane s pratećim sadržajima, povezivanje s postojećom školskom zgradom te stvaranje uvjeta za rad Glazbene škole. Ovim ulaganjem stvaraju se preduvjeti za jednosmjensku nastavu.

Gradonačelnik Đakova Marin Mandarić istaknuo je važnost ovog projekta za grad.

– Ovo je treća investicija iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti na području Grada Đakova u osnovnoškolstvo, s ciljem da sva djeca pohađaju nastavu u jednoj smjeni. Nakon ulaganja u Osnovnu školu Vladimira Nazora i školu u Selcima Đakovačkim, ovim projektom i Osnovna škola Ivana Gorana Kovačića dobiva uvjete za jednosmjenski rad i sportsku dvoranu – rekao je gradonačelnik Mandarić te zahvalio svima koji su sudjelovali u planiranju, provedbi i organizaciji ovih projekata.

Zadovoljstvo projektom izrazio je i ravnatelj škole Josip Drmić.

– Nova sportska dvorana bit će dograđena uz postojeću školsku zgradu te će unaprijediti nastavu tjelesne i zdravstvene kulture, ali i omogućiti provedbu izvannastavnih aktivnosti, potreba Glazbene škole i organizaciju manjih koncerata. Na raspolaganju će biti i lokalnoj zajednici i sportskim udrugama – rekao je Drmić.

U sklopu istog investicijskog ciklusa ugovori su potpisani i za Područnu školu Ivanovci (OŠ Ladimirevci), vrijednu oko 2,4 milijuna eura, te Osnovnu školu Jagodnjak, gdje investicija iznosi oko 1,7 milijuna eura.

– Nastavljamo ulaganja u obrazovanje i stvaranje uvjeta za jednosmjensku nastavu, a pritom vodimo računa o ravnomjernom razvoju te stvaranju kvalitetnih uvjeta za svu djecu, uključujući i razvoj edukacijsko-rehabilitacijskih programa za djecu s teškoćama u razvoju – istaknula je županica Tramišak.

U Centru za kulturu u Đakovu jučer je svečano otvoren 18. Međunarodni festival kazališnih akademija Dioniz, čime je Đakovo i ove godine postalo mjesto susreta mladih umjetnika, studenata i profesora iz područja kazališne umjetnosti.

Ovogodišnje, simbolično „punoljetno“ izdanje festivala donosi pet dana ispunjenih predstavama, umjetničkim susretima i razmjenom iskustava, potvrđujući Dioniz kao značajnu međunarodnu platformu za razvoj i promicanje kazališne umjetnosti među mladima.

Festival je svečano otvorila akademkinja i dekanica Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, prof. dr. sc. Helena Sablić Tomić.

Okupljenim studentima i gostima dobrodošlicu u Đakovo uputio je gradonačelnik Marin Mandarić, naglasivši kako Grad Đakovo s ponosom podržava Dioniz kao festival koji već godinama obogaćuje kulturni život grada i doprinosi njegovoj prepoznatljivosti u međunarodnim okvirima.

Nakon svečanog otvorenja upriličeno je i otvorenje izložbe „18 godina Dioniza u Đakovu“, koja kroz fotografije i dokumente donosi presjek bogate povijesti festivala i njegov razvoj kroz gotovo dva desetljeća.

Večer je zaključena izvedbom predstave Tri sestre u izvedbi Akademije dramske umjetnosti u Zagrebu, koja je snažnom interpretacijom oduševila publiku i dostojno otvorila ovogodišnji program.

Program festivala nastavlja se i narednih dana, donoseći raznolike kazališne sadržaje i susrete koji potvrđuju da Dioniz ostaje mjesto susreta umjetnosti, mladosti i kreativnosti.

U Gorjanima je danas, na dan njegove smrti, održano dostojanstveno obilježavanje u znak sjećanja na generala Imru Agotića.

Program je započeo polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća, uz sudjelovanje članova obitelji, predstavnika braniteljskih udruga, državnih institucija, lokalne i regionalne samouprave, udruga koje djeluju na području Općine Gorjani te brojnih mještana.

Počast su odali predstavnici Vlade Republike Hrvatske i Ministarstva hrvatskih branitelja, Hrvatske vojske, policije, udruga proisteklih iz Domovinskog rata.

U ime Osječko-baranjske županije počast je odala županica Nataša Tramišak, dok je u ime Grada Đakova počast odao predsjednik Gradskog vijeća Mario Plavčić.

Nakon odavanja počasti, okupljeni su minutom šutnje odali dužnu počast svim poginulim, preminulim i nestalim hrvatskim braniteljima, a molitvu je predvodio župnik vlč. Bulat.

Obilježavanje je završilo obraćanjem članova obitelji te zajedničkim druženjem uzvanika.

U pratnji zamjenika gradonačelnika Grada Đakova Antuna Galića i direktora trgovačkog društva Univerzal Đakovo d.o.o. Stjepana Ripića, županica Osječko-baranjske županije Nataša Tramišak danas je obišla radove na izgradnji pretovarne stanice u Đakovu – važnog infrastrukturnog projekta u sklopu uspostave cjelovitog sustava gospodarenja otpadom.

Riječ je o jednoj od tri pretovarne stanice koje se trenutno grade na području dviju županija, a koje čine sastavni dio budućeg Regionalnog centra za gospodarenje otpadom Orlovnjak.

„Nalazimo se na lokaciji buduće pretovarne stanice Đakovo, kao dijelu cjelovitog sustava gospodarenja otpadom Osječko-baranjske županije i budućeg Regionalnog centra za gospodarenje otpadom Orlovnjak. Taj centar bit će prostor za sustavno gospodarenje otpadom s područja Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije. Upravo izgradnja ovih pretovarnih stanica – u Đakovu, Belom Manastiru i Starim Jankovcima – dio je tog sustava“, istaknula je županica Nataša Tramišak.

Dodala je kako se tri pretovarne stanice financiraju sredstvima Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, ukupne vrijednosti 6,9 milijuna eura, dok se uskoro očekuje i odabir izvođača radova za Regionalni centar Orlovnjak, čija je ukupna vrijednost oko 118 milijuna eura.

Predsjednik Uprave društva Ekos d.o.o. Branimir Pašić pojasnio je tehničke i operativne karakteristike projekta.

„Ova pretovarna stanica obuhvaća 11 jedinica lokalne samouprave, uključujući Grad Đakovo. Kapacitet iznosi 6.600 tona komunalnog otpada godišnje, koji će se ovdje pretovariti i potom transportirati na obradu u Centar Orlovnjak. Vrijednost investicije iznosi 2,187 milijuna eura, a izvođač radova je društvo Osijek Koteks“, rekao je Pašić.

Zamjenik gradonačelnika Antun Galić naglasio je kako ovaj projekt označava važan iskorak u načinu gospodarenja otpadom na području Đakovštine.

„Trenutno se nalazimo na lokaciji na kojoj Grad Đakovo i okolne općine već niz godina odlažu komunalni otpad. Izgradnjom Regionalnog centra na Orlovnjaku takav način zbrinjavanja otpada odlazi u prošlost. Trenutno koristimo treću plohu odlagališta, otvorenu prošle godine, no nakon uspostave novog sustava, na ovom prostoru prestaje klasično odlaganje otpada te će ovdje u potpunosti zaživjeti pretovarna stanica“, rekao je Galić.

Dodao je kako Grad Đakovo već sada razvija suvremeniji sustav gospodarenja otpadom.

„Uz pretovarnu stanicu bit će reciklažno dvorište, sortirnica i kompostana, sve u skladu s današnjim standardima i održivim pristupom zbrinjavanju otpada“, zaključio je Galić.

Izgradnjom pretovarne stanice u Đakovu i uspostavom Regionalnog centra Orlovnjak, područje istočne Hrvatske ulazi u novu fazu gospodarenja otpadom, usklađenu s europskim standardima i usmjerenu prema održivosti i zaštiti okoliša.

U Maloj vijećnici Grada Đakova danas je održana konferencija za medije na kojoj je predstavljen program 18. Međunarodnog festivala kazališnih akademija Dioniz, koji će se u Đakovu održavati od 18. do 22. ožujka 2026. godine.

Program festivala predstavili su gradonačelnik Grada Đakova Marin Mandarić, akademkinja Helena Sablić Tomić, dekanica Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, te umjetnički voditelj festivala Marijan Josipović. Istaknuto je kako će ovogodišnje izdanje Dioniza okupiti 10 kazališnih akademija iz Hrvatske, zemalja u okruženju i Europe.

Festival će se održavati u Centru za kulturu Đakovo, DVD-u Đakovo i Kući Reichsmann, a ovogodišnja tema posvećena je odnosu glume i mentalnog zdravlja. Svečano otvorenje festivala bit će 18. ožujka u 18 sati u Centru za kulturu Đakovo, nakon čega će u 19 sati biti otvorena izložba „18 godina Dioniza u Đakovu“.

Tijekom pet festivalskih dana publika će imati priliku pogledati niz studentskih predstava, među kojima su „Tri sestre“ Akademije dramske umjetnosti Zagreb, „Black Olive“ Akademije scenskih umjetnosti Sarajevo, „Nezavisnost“ Fakulteta dramskih umjetnosti Cetinje, „Antigona“ Akademije umjetnosti Banja Luka te „Igra ljubavi i slučaja“ Akademije za umjetnost i kulturu Osijek, dok će festival zaključiti predstava „Tko se boji lika još?“ Kazališta slijepih i slabovidnih.

Uz predstave, Dioniz donosi i radionice, okrugle stolove i razgovore o mentalnom zdravlju umjetnika, dramaterapijske i art-terapijske programe, radionice pokreta i javnog nastupa za srednjoškolce te projekcije i izložbe studentskih radova.

Festival Dioniz već gotovo dva desetljeća okuplja studente i profesore kazališnih akademija te predstavlja važnu platformu za razmjenu kazališnih iskustava i suvremenih umjetničkih praksi, a ovogodišnje izdanje posebno naglašava važnost mentalnog zdravlja u umjetničkom procesu.

Cjelokupan program možete pratiti na: https://dioniz.eu/

Gradonačelnik Grada Đakova Marin Mandarić sa suradnicima te predstavnicima Vijeća mjesnog odbora Kuševac boravio je u radnom posjetu Župi Kraljice Svete Krunice u Kuševcu, gdje se susreo sa župnikom vlč. Matijom Aušićem. Tom prigodom obišli su župnu crkvu te pastoralni centar, a razgovaralo se o aktualnim temama i planovima vezanim uz daljnji razvoj i život župe.

Na sastanku je bilo riječi o zajedničkim aktivnostima župe i lokalne zajednice, pri čemu je naglašena važnost suradnje na projektima koji doprinose kvaliteti života mještana. Župnik Aušić predstavio je i planove za daljnji rast župe, s posebnim naglaskom na pastoralni rad i aktivnosti namijenjene svim generacijama – od najmlađih župljana do starijih članova zajednice.

Uz pastoralni rad, razgovaralo se i o planiranim materijalnim ulaganjima i uređenju župnog prostora. Među prioritetima istaknuti su sanacija crkvenih zvona, uređenje župnog dvorišta te mogućnosti otkupa dijela zemljišta radi njegova proširenja. Također je bilo riječi o daljnjem uređenju unutrašnjosti crkve u Kuševcu, uključujući posvetu crkve te postavljanje oltara i ambona. Govorilo se i o uređenju crkve u Ivanovcima Đakovačkim.

Ovaj susret bio je prigoda za razmjenu informacija i jačanje suradnje između Grada Đakova i Župe Kraljice Svete Krunice u Kuševcu, s ciljem daljnjeg razvoja zajednice i stvaranja još boljih uvjeta za pastoralni i društveni život mještana.

Gradonačelnik Grada Đakova donio je Odluku o dodjeli uskrsnica građanima s prebivalištem na području Grada Đakova, a pravo na ovu prigodnu novčanu pomoć ostvarit će umirovljenici s nižim primanjima te korisnici određenih socijalnih naknada.

Prema donesenoj Odluci, visina uskrsnice ovisi o iznosu mirovine.

Umirovljenici koji imaju mirovinu do 271,00 eura, zajedno sa zaštitnim dodatkom, ostvaruju pravo na uskrsnicu u iznosu od 80,00 eura. Umirovljenicima čija mirovina iznosi od 271,01 do 367,00 eura pripada uskrsnica od 60,00 eura, dok će umirovljenici s mirovinom od 367,01 do 473,00 eura dobiti uskrsnicu u iznosu od 50,00 eura.

Pravo na uskrsnicu u iznosu od 50,00 eura ostvaruju i korisnici zajamčene minimalne naknade Hrvatskog zavoda za socijalni rad, korisnici inkluzivnog dodatka (razine potpore 600 %, 400 % i 360 % osnovice), korisnici naknade za roditelje njegovatelje, korisnici naknade za nezaposlene hrvatske branitelje iz Domovinskog rata i članove njihovih obitelji te korisnici nacionalne naknade za starije osobe.

Za ostvarivanje prava potrebno je priložiti zahtjev, odrezak o mirovini ili odgovarajući dokaz o primanju naknade (ne stariji od tri mjeseca) te osobnu iskaznicu na uvid.

Podjela uskrsnica započinje 17. ožujka 2026. godine u prigradskim naseljima. Toga dana uskrsnice će se dijeliti u Budrovcima i Selcima Đakovačkim od 10 do 13 sati, dok će se u Đurđancima i Ivanovcima Đakovačkim podjela održati od 14 do 16 sati.

Sljedeći dan, 18. ožujka, uskrsnice će se dijeliti u Piškorevcima i Kuševcu od 8 do 11 sati, a potom u Novim Perkovcima i Širokom Polju od 12 do 14 sati.

Za građane Đakova podjela uskrsnica organizirana je u prostorijama KUD-a Sklad (Stari DVD), Matije Gupca 30, i to 19. do 27. ožujka. Uskrsnice će se moći preuzeti  19., 20., 23., 25., 26. i 27. ožujka  u vremenu od 9 do 13 sati, a 24. ožujka od 10 do 14 sati.

Ovdje možete preuzeti:

ZAHTJEV ZA USKRSNICU

USKRSNICA ĆE SE DIJELITI PREMA RASPOREDU

17. ožujka 2026.

utorak

10,00 – 13,00

BUDROVCI

Društveni dom

SELCI ĐAKOVAČKI

Prostorije mjesnog odbora

14,00 – 16,00

ĐURĐANCI

Društveni dom

IVANOVCI ĐAKOVAČKI

Društveni dom

18. ožujka 2026.

srijeda

8,00 – 11,00

PIŠKOREVCI

Društveni dom

KUŠEVAC

Prostorije NK TORPEDA

12,00 – 14,00

NOVI PERKOVCI

Društveni dom

ŠIROKO POLJE

Društveni dom

19. ožujka 2026. - četvrtak

9,00 – 13,00

ĐAKOVO

prostorije KUD-a SKLAD

(Stari DVD)

Matije Gupca 30

20. ožujka 2026. - petak

9,00 – 13,00

23. ožujka 2026. - ponedjeljak

9,00 – 13,00

24. ožujka 2026. - utorak

10,00 – 14,00

25. ožujka 2026. - srijeda

9,00 – 13,00

26. ožujka 2026. - četvrtak

9,00 – 13,00

27. ožujka 2026. - petak

9,00 – 13,00

Grad Đakovo raspisao je Javni poziv za poticanje zamjene krovnih pokrova koji sadrže azbest i zbrinjavanje (odvoz) azbestnih ploča na području Grada Đakova u 2026. godini. Cilj javnog poziva je potaknuti građane na uklanjanje azbestnih materijala sa stambenih objekata te osigurati njihovo sigurno i propisno zbrinjavanje.

Za provedbu ovog programa u Proračunu Grada Đakova za 2026. godinu osigurano je ukupno 30.000,00 eura.

Grad Đakovo sufinancirat će prihvatljive troškove kroz dvije mjere:

– zamjenu krovnih pokrova koji sadrže azbest u iznosu od 4,00 eura po m² uklonjenog azbestnog krovnog pokrova, do maksimalno 500,00 eura po korisniku,

– zbrinjavanje (odvoz) azbestnih ploča u iznosu od 1,40 eura po kilogramu, do maksimalno 1.400,00 eura po korisniku.

Korisniku može biti dodijeljena samo jedna potpora po ovom javnom pozivu tijekom proračunske godine.

Pravo na korištenje nepovratnih sredstava mogu ostvariti fizičke osobe – vlasnici ili suvlasnici nekretnina na području Grada Đakova, uz uvjet da se zgrada nalazi na administrativnom području grada te da zadovoljava uvjete propisane javnim pozivom.

Javni poziv bit će otvoren od 16. ožujka 2026. godine do 1. studenoga 2026. godine, odnosno do iskorištenja planiranih sredstava u proračunu.

Prijave se podnose u pisanom obliku poštom ili osobno u pisarnicu Grada Đakova, Trg dr. Franje Tuđmana 4, 31400 Đakovo, u zatvorenoj omotnici s naznakom javnog poziva.

Uz prijavu je potrebno priložiti propisanu dokumentaciju, među kojom su prijavni obrazac, izjava prijavitelja o prihvaćanju uvjeta javnog poziva, izjava o osiguranju vlastitih sredstava, dokaz o vlasništvu nekretnine te fotodokumentacija postojećeg stanja, kao i druga dokumentacija ovisno o vrsti mjere za koju se podnosi prijava.

Sve pristigle prijave prolaze administrativnu provjeru te ocjenu Povjerenstva, a odabir korisnika provodi se prema redoslijedu zaprimanja potpunih prijava.

Nakon završetka radova Grad Đakovo provest će kontrolni pregled izvedenih radova, a isplata odobrenih sredstava izvršit će se u roku od osam dana od izvršenog kontrolnog pregleda.

Potrebne obrasce možete preuzeti na poveznici:

JAVNI POZIV za poticanje zamjene krovnih pokrova koji sadrže azbest i zbrinjavanja (odvoza) azbestnih ploča na području Grada Đakova za 2026. godine

U jeku priprema za jubilarne, 60. Đakovačke vezove, čiji se središnji dio programa ove godine održava od 3. do 5. srpnja, gradonačelnik Grada Đakova Marin Mandarić danas je sa suradnicima boravio u radnoj posjeti Splitsko-dalmatinskoj županiji, gdje se susreo sa županom Blaženkom Bobanom.

Na sastanku je potvrđeno iznimno dobro partnerstvo i snažna suradnja između Splitsko-dalmatinske županije i Grada Đakova, osobito u kontekstu sudjelovanja na Đakovačkim vezovima, jednoj od najznačajnijih manifestacija tradicijske kulture u Hrvatskoj. Istaknuto je kako Splitsko-dalmatinska županija od 2022. godine aktivno sudjeluje u programu Vezova, dajući svoj doprinos očuvanju i promicanju hrvatske kulturne baštine i tradicionalne gastronomije.

Posebno je naglašena uspješna suradnja s gradom prijateljem Grada Đakova – Vrlikom, koja se kontinuirano razvija kroz kulturne i društvene projekte. Današnjem radnom sastanku nazočio je i gradonačelnik Vrlike Jure Plazonić, čime je dodatno potvrđena snažna povezanost i partnerski odnos između dvaju gradova.

Sudionici sastanka izrazili su zajedničku spremnost za daljnje jačanje suradnje, osobito u godini kada Đakovo obilježava veliki jubilej – 60 godina Đakovačkih vezova, manifestacije koja desetljećima povezuje različite krajeve Hrvatske kroz bogatstvo tradicije, kulture i identiteta.

Povodom Međunarodnog dana žena, gradonačelnik Grada Đakova Marin Mandarić sa suradnicima te članovi Gradskog odbora za ravnopravnost spolova Grada Đakova darivali su danas sugrađankama ruže na gradskom korzu.

Podjela ruža održana je u prijepodnevnim satima, a bila je to prigoda za susret, razgovor i upućivanje čestitki svim ženama povodom njihova dana. Ovom simboličnom gestom željela se izraziti zahvalnost i poštovanje prema svim ženama – majkama, bakama, kćerima, sestrama, suprugama i kolegicama – koje svojim radom, brigom i predanošću svakodnevno doprinose obitelji i društvu.

Gradonačelnik je tom prigodom svim sugrađankama uputio čestitku povodom Međunarodnog dana žena.

„Prilika je ovo da zahvalimo svim ženama na njihovoj snazi, predanosti i doprinosu. Svaka žena svojim radom, brigom i dobrotom ostavlja neizbrisiv trag u obitelji i društvu. U ime Grada Đakova svim sugrađankama želim sretan Međunarodni dan žena, uz puno zdravlja, poštovanja i uspjeha u svemu što rade“, poručio je gradonačelnik Marin Mandarić.

 

Stranica 6 od 122