Grad Đakovo nastavlja s ulaganjima u povećanje sigurnosti svih sudionika u prometu, posebice pješaka, pa će u ponedjeljak, 8. lipnja 2026. godine, započeti radovi na postavljanju prometne opreme za smirivanje prometa – uzdignutih ploha u Ulici bana Josipa Jelačića u Đakovu.
Radovi će se izvoditi na postojećim pješačkim prijelazima ispred kućnih brojeva 25 i 49, a njihov završetak očekuje se do 18. lipnja 2026. godine.
Za vrijeme izvođenja radova promet će se odvijati prema privremenoj regulaciji prometa, sukladno Prometnom elaboratu privremene regulacije prometa. Molimo sve sudionike u prometu za dodatni oprez, strpljenje i poštivanje privremene prometne signalizacije, a građanima se, ukoliko je moguće, preporučuje korištenje zamjenskih prometnih pravaca kako bi se izbjegle eventualne gužve.
Radove izvodi tvrtka GRAVIA d.o.o. iz Osijeka, dok stručni nadzor provodi IGK PROJEKT d.o.o. iz Đakova.
Ulica bana Josipa Jelačića nalazi se u samom središtu grada te je riječ o jednoj od prometnijih gradskih ulica u kojoj se nalaze brojni poslovni prostori, trgovine, ugostiteljski objekti i parkirališna mjesta. Zbog velike frekvencije prometa i čestog razvijanja većih brzina motornih vozila, posebno su ugroženi pješaci, ali i vozači prilikom uključivanja u promet s parkirališnih mjesta.
Projektiranim rješenjem predviđena je izgradnja dviju uzdignutih ploha na postojećim pješačkim prijelazima, čime će se dodatno povećati sigurnost najranjivijih sudionika u prometu te usporiti prometovanje vozila u ovoj gradskoj ulici. Uz izvedbu uzdignutih ploha postavit će se i odgovarajuća prometna signalizacija te oznake za obilježavanje naprava za smirivanje prometa.
U Maloj vijećnici Grada Đakova danas je predstavljen službeni program jubilarnih 60. Đakovačkih vezova, najveće tradicijske manifestacije istočne Hrvatske koja će se ove godine održavati od 19. lipnja do 5. srpnja. Program su predstavili gradonačelnik Marin Mandarić i direktorica Turistička zajednica grada Đakova Marija Borko.
Otvarajući predstavljanje programa, gradonačelnik Mandarić istaknuo je kako vjeruje da će jubilarni Vezovi opravdati velika očekivanja organizacijskog odbora, Đakovčana, ali i brojnih gostiju koji se i ove godine očekuju tijekom lipnja i srpnja u srcu Slavonije. Naglasio je kako je program, upravo zbog velikog jubileja, dodatno obogaćen novim sadržajima kako bi manifestacija bila podignuta na još višu razinu, pritom zadržavajući svoju izvornost i tradicijski identitet.
Ovogodišnji program započinje Danima otvorenih podruma đakovačkog vinogorja u Mandićevcu i Trnavi, a nastavlja se tjednom posvećenim Malim vezovima koji iz godine u godinu okupljaju sve veći broj djece i dječjih folklornih skupina. Vrhunac Malih vezova bit će velika povorka 28. lipnja, dok će posebnu novost predstavljati Vezovske igre u Strossmayerovom parku, kroz koje će najmlađi imati priliku upoznati stare i pomalo zaboravljene dječje igre.
Početak „velikog“ vezovskog tjedna donosi i nekoliko novih sadržaja. U ponedjeljak, 29. lipnja, bit će predstavljen dokumentarni film đakovačkog redatelja Marija Šuline o 60 godina Đakovačkih vezova, dok će iste večeri u Strossmayerovom parku nastupiti Ansambl LADO, čiji je koncert već izazvao velik interes javnosti. Dan poslije slijedi koncert i promocija knjige „Kići u čast“, još jedan novi sadržaj ovogodišnje manifestacije.
Središnji folklorni programi održavat će se na Strossmayerovom trgu, gdje će publika moći pratiti manifestacije „Đakovština u pjesmi i plesu“ te reviju narodnih nošnji „ĐAKOVAČKI zlatoVEZOVI“, ovog puta posvećenu zlatovezu. Tradicionalno predstavljanje gostujuće županije održat će se u četvrtak, kada će se gastro i kulturnim programom predstaviti Splitsko-dalmatinska županija te gosti iz Vrlike i Kaštela.
Kulminacija 60. Đakovačkih vezova očekuje se tijekom prvog srpanjskog vikenda, od 3. do 5. srpnja. Svečano otvorenje ispred đakovačke katedrale donosi scensku sliku „Neka se zovu: Đakovački vezovi!“, inspiriranu počecima same manifestacije. Subota će biti rezervirana za nastupe gostujućih skupina i predstavljanje ovogodišnje zemlje partnera – Austrija, dok će nedjeljna Svečana povorka ponovno okupiti rekordan broj sudionika.
Prema trenutno potvrđenim podacima, u povorci će sudjelovati oko 70 folklornih skupina, 60 svatovskih zaprega i 60 jahača, a nakon povorke slijede folklorni programi i svečano zatvaranje manifestacije glazbeno-scenskim programom „Slavonijo, zemljo plemenita“. Svečano otvorenje i povorka i ove će se godine prenositi uživo na nacionalnoj televiziji.
Direktorica Marija Borko naglasila je kako ovogodišnji vizual manifestacije simbolizira slavlje Đakova, Slavonije i bogate hrvatske tradicijske baštine, dodavši kako organizatori očekuju rekordan broj sudionika iz Hrvatske i inozemstva, uključujući skupine iz Bosne i Hercegovine, Austrije, Slovenije i Australije.
Generalni sponzor jubilarnih 60. Đakovačkih vezova je Žito Grupa, a značajnu potporu manifestaciji pruža i Hrvatska turistička zajednica.
Na hipodromu Konjičkog kluba Ravnica u Širokom Polju jučer je održana smotra svatovskih zaprega „Konji bili“, koja je okupila brojne sudionike, jahače i ljubitelje konja te tradicijske baštine.
Manifestaciji je nazočio i gradonačelnik Marin Mandarić koji je pohvalio predan rad Konjičkog kluba Ravnica na očuvanju tradicije i običaja slavonskog kraja. Tom je prigodom s posebnim poštovanjem spomenuo i preminulog dugogodišnjeg predsjednika Tomislava Đambića, istaknuvši kako je svojim radom i zalaganjem ostavio neizbrisiv trag u djelovanju Kluba kao i Đakovačkim vezovima.
Smotri su među ostalima nazočili i direktorica Turističke zajednice Grada Đakova Marija Borko, predsjednik Vijeća mjesnog odbora Široko Polje David Milić te brojni mještani i gosti.
Brojne svatovske zaprege i jahači plijenili su pozornost svojom ljepotom, uređenošću i njegovanjem tradicijskih vrijednosti, a program su obogatili povorka kroz selo, izbor najljepše svatovske zaprege te natjecateljski sadržaji.
Manifestacija je još jednom potvrdila važnost očuvanja konjogojstva, običaja i kulturne baštine Slavonije za buduće naraštaje.
U okviru jubilarnih 60. Đakovačkih vezova u Đakovu će 29. lipnja, na blagdan svetog Petra i Pavla – Petrovo, nastupiti Ansambl narodnih plesova i pjesama Hrvatske LADO, nacionalni profesionalni folklorni ansambl Hrvatske i jedan od najprepoznatljivijih čuvara hrvatske tradicijske kulture.
Ugovor o gostovanju Ansambla LADO potpisali su gradonačelnik Đakova Marin Mandarić i ravnateljica Ansambla Ileana Jurin Bakotić, čime je potvrđen jedan od najiščekivanijih programa ovogodišnjih Vezova.
Koncert će biti održan u večernjim satima u jedinstvenom ambijentu Strossmayerovog perivoja, a organizatori se nadaju lijepom vremenu i velikom odazivu publike koja će imati priliku uživati u vrhunskoj izvedbi hrvatske tradicijske glazbe, pjesme i plesa.
Posebnu simboliku ovom nastupu daje i činjenica da je umjetnička direktorica Ansambla LADO Zrinka Posavec upravo Đakovčanka. Dolazak Ansambla LADO dodatno potvrđuje značaj jubilarnih 60. Đakovačkih vezova kao jedne od najvažnijih tradicijskih manifestacija Hrvatske, koja već šest desetljeća čuva i promiče bogatstvo slavonske i hrvatske kulturne baštine.
Publiku očekuje večer ispunjena emocijom, vrhunskom umjetnošću i snažnim identitetom hrvatske tradicije, u izvedbi ansambla koji desetljećima s ponosom predstavlja hrvatsku kulturu diljem svijeta.
Svečanom sjednicom Županijske skupštine danas je obilježen Dan Osječko-baranjske županije, uz nazočnost brojnih uzvanika iz političkog, društvenog, gospodarskog i kulturnog života. Na svečanosti su redom govorili predsjednik Skupštine Osječko-baranjske županije Tomislav Rob, gradonačelnik Ivan Radić, županica Nataša Tramišak, gradonačelnik Đakova Marin Mandarić kao izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića, potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić te predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković.
Predsjednik Skupštine OBŽ Tomislav Rob istaknuo je kako je obilježavanje Dana županije prilika za pogled prema budućnosti, uz svijest o potencijalima i odgovornosti za daljnji razvoj Osječko-baranjske županije i Hrvatske. Gradonačelnik Osijeka Ivan Radić posebno je naglasio pozitivne demografske pokazatelje i povratak mladih obitelji, istaknuvši kako su samo ove godine u osječke vrtiće i osnovne škole upisana 52 djece povratnika.
Županica Nataša Tramišak poručila je kako su prioriteti županijske politike mladi, obitelji i gospodarski razvoj, naglasivši snažan investicijski ciklus u području obrazovanja, zdravstva, gospodarstva i skrbi za starije osobe. Posebno je izdvojila projekt izgradnje novog Kliničkog bolničkog centra Osijek, vrijednog više od 850 milijuna eura, kao najveći projekt na istoku Hrvatske.
U svom obraćanju gradonačelnik Đakova Marin Mandarić istaknuo je važnost ravnomjernog razvoja svih dijelova županije.
„Današnji dan nije samo prigoda za svečano obilježavanje obljetnice, nego prilika da zahvalimo ljudima koji svojim radom, znanjem i predanošću svakoga dana grade ovu županiju”, poručio je Mandarić, naglasivši kako upravo ljudi – od poljoprivrednika i poduzetnika do učitelja, liječnika, kulturnih djelatnika i volontera – čine srce slavonskih zajednica.
Posebno je istaknuo važnost suradnje lokalne, regionalne i državne razine, naglasivši kako se upravo kroz zajedničku viziju razvoja ostvaruju konkretni projekti i ulaganja u vrtiće, škole, prometnice, gospodarske zone, sport i kulturu.
„To nisu samo investicije u infrastrukturu – to su ulaganja u ljude, u obitelji, u ostanak mladih i sigurniju budućnost naših zajednica”, rekao je gradonačelnik Đakova, dodavši kako snaga Osječko-baranjske županije nije samo u administrativnom središtu, nego u svakom njezinom gradu, općini i selu.
Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić poručio je kako se percepcija Slavonije posljednjih godina potpuno promijenila, naglasivši da danas brojke i pokazatelji potvrđuju razvoj, rast zaposlenosti i novu perspektivu ovog dijela Hrvatske.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković istaknuo je kako je razvoj Slavonije, Baranje i Srijema jedan od prioriteta Vlade Republike Hrvatske još od 2016. godine te naglasio kako je kroz Projekt Slavonija, Baranja i Srijem u razvoj ovog dijela Hrvatske dosad plasirano oko pet milijardi eura. Kao neke od najvažnijih realiziranih projekata naveo je izgradnju koridora 5C, Regionalni distribucijski centar za voće i povrće, obnovu osječke Tvrđe i Zračne luke Osijek, nove obrazovne i zdravstvene projekte te ulaganja u prometnu i lučku infrastrukturu. Posebno je izdvojio buduću izgradnju novog Kliničkog bolničkog centra Osijek, istaknuvši kako Slavonija zaslužuje modernu i suvremenu zdravstvenu zaštitu.
U svečanom programu nastupio je i KUD Tena Đakovo, ovogodišnji dobitnik Nagrade Osječko-baranjske županije iz područja kulture.
Predsjednik Gradskog vijeća Grada Đakova Mario Plavčić sazvao je 5. sjednicu Gradskog vijeća, koja će se održati u ponedjeljak, 8. lipnja 2026. godine s početkom u 17:00 sati, u dvorani DVD-a Đakovo (Splitska 21).
U povodu sutrašnjeg obilježavanja Dana Osječko-baranjske županije danas su u Osijeku dodijeljena javna priznanja i nagrade zaslužnim pojedincima i institucijama koji svojim radom doprinose razvoju zajednice, kulture, gospodarstva, znanosti i obrazovanja.
Nagradu Osječko-baranjske županije u području kulture primio je KUD Tena iz Đakova, čime je još jednom potvrđen značaj i doprinos ovog društva očuvanju tradicijske kulture, folklorne baštine i identiteta Đakova, Slavonije i Hrvatske. Grad Đakovo upravo je KUD Tena predložio za ovo vrijedno priznanje, prepoznajući njihov dugogodišnji predan rad, brojne nastupe, kontinuirani rad s mladima te doprinos promociji grada i tradicijske kulture u Hrvatskoj i inozemstvu.
Nagradu je preuzeo predsjednik KUD-a Tena Dinko Hrehorović, a svečanosti dodjele nazočio je i zamjenik gradonačelnika Grada Đakova Antun Galić.
Nagrade je uručila županica Nataša Tramišak, a među ostalim dobitnicima bili su Milica Rajnhart Tešankić, dobitnica nagrade za životno djelo u području kulture, Tinker Labs Osijek za doprinos STEM obrazovanju djece, osječka tvrtka Orqa u području gospodarstva, Željko Udovčić iz Robotičko-informatičkog kluba Kaos iz Josipovca te Laboratorij za entomologiju Odjela za biologiju osječkog Sveučilišta, u čije je ime nagradu preuzeo Goran Vignjević.
Gradonačelnik Đakova Marin Mandarić sudjelovao je na obilježavanju Dana škole u dvjema osnovnim školama na području Grada Đakova – Osnovnoj školi „Vladimir Nazor“ Đakovo i Osnovnoj školi Matija Gubec Piškorevci.
U Osnovnoj školi „Vladimir Nazor“ Đakovo ovogodišnje obilježavanje bilo je posebno svečano jer škola obilježava 70 godina otkako nosi ime jednog od najistaknutijih hrvatskih književnika – Vladimira Nazora. Tim povodom priređen je bogat kulturno-umjetnički program u kojem su učenici kroz recitacije, igrokaze, plesne i glazbene nastupe pokazali svoje talente, kreativnost i trud, a publika ih je tijekom cijele priredbe nagrađivala velikim pljeskom.
Obraćajući se okupljenima, gradonačelnik Mandarić pohvalio je rad škole, trud učitelja i nastavnika te uspjehe učenika, naglasivši kako su škole mjesta znanja, odrastanja, zajedništva i vrijednosti koje ostaju za cijeli život. Istaknuo je i važnost ulaganja u obrazovanje te kontinuiranu podršku Grada Đakova školama i mladima.
Svoj dan obilježila je i Osnovna škola Matija Gubec Piškorevci, gdje je također upriličen prigodan program učenika i djelatnika škole. Gradonačelnik je i tom prigodom čestitao učenicima, učiteljima i svim djelatnicima škole na njihovom predanom radu i doprinosu obrazovanju djece te im poželio mnogo uspjeha u daljnjem radu i školovanju.
Obilježavanja Dana škole bila su prilika za zajedničko druženje učenika, roditelja, učitelja i gostiju te predstavljanje dijela aktivnosti i uspjeha koje škole ostvaruju tijekom nastavne godine.
Polaganjem vijenca i paljenjem svijeća kod središnjeg križa na Gradskom groblju u Đakovu danas je obilježen Dan državnosti Republike Hrvatske. Počast poginulim hrvatskim braniteljima i svima koji su dali doprinos stvaranju slobodne i neovisne Hrvatske odala je delegacija Grada Đakova predvođena gradonačelnikom Marinom Mandarićem.
Uz predstavnike Grada Đakova, u obilježavanju su sudjelovali i predstavnici Hrvatske vojske, policije, udruga proisteklih iz Domovinskog rata te političkih stranaka. Prigodnu molitvu kod središnjeg križa predvodio je preč. Alojz Kovaček.
U sklopu obilježavanja Dana državnosti u katedrali sv. Petra u Đakovu služena je i sveta misa za Domovinu.
Gradonačelnik Marin Mandarić ovom je prigodom svim građankama i građanima uputio čestitku povodom Dana državnosti Republike Hrvatske, istaknuvši važnost očuvanja vrijednosti Domovinskog rata te ponosa na hrvatsku slobodu i neovisnost.
Svečanim programom i prezentacijom rada učenika i učitelja danas je u Osnovnoj školi Đakovački Selci obilježena 15. obljetnica djelovanja škole u novoj školskoj zgradi, kao i peta obljetnica od izgradnje i stavljanja u funkciju školske sportske dvorane.
Obilježavanje ove vrijedne obljetnice okupilo je učenike, roditelje, djelatnike škole, brojne goste i uzvanike, a kroz program je predstavljen dio aktivnosti, projekata i postignuća koje škola kontinuirano ostvaruje tijekom nastavne godine. Posebno je istaknuto kako će već od iduće školske godine biti stvoreni uvjeti za organizaciju jednosmjenske nastave, čime će se dodatno unaprijediti kvaliteta rada i uvjeti obrazovanja za učenike.
Današnja svečanost imala je i emotivnu notu budući da se od škole oprostila dugogodišnja ravnateljica Nada Denić koja s krajem ove školske godine odlazi u zasluženu mirovinu. Tijekom svog dugogodišnjeg rada ostavila je značajan trag u razvoju škole, unapređenju nastavnog procesa te stvaranju kvalitetnog i poticajnog okruženja za učenike i djelatnike škole.
Svečanosti je nazočio i gradonačelnik Grada Đakova Marin Mandarić koji je u svom obraćanju zahvalio svim djelatnicima škole na svakodnevnom trudu, radu i predanosti koju ulažu u odgoj i obrazovanje djece, istaknuvši pritom važnost ulaganja u obrazovanje i stvaranje kvalitetnih uvjeta za najmlađe generacije. Posebnu zahvalu uputio je ravnateljici Nadi Denić za sve što je učinila za razvoj i napredak škole kroz generacije učenika koje su u toj školi odrastale i stasale.