Tvrtka Arbofield d.o.o Jastrebarsko izvodi radove na sanitarnom orezivanju, redukciji krošnje i sidrenju stabala u Malom parku u Đakovu, sukladno Dopuštenju Upravnog odjela za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša Osječko-baranjske županije. Zbog širine obuhvata i zahtjevnosti radova, oni će se izvoditi do 22. veljače. Molimo građane da se ne kreću parkom te da ne dovode djecu na tamošnje dječje igralište.

Temperature koje su Đakovo, može se reći, grijale prošlog vikenda, bile su kao naručene za održavanje jubilarnih 30. Đakovačkih bušara u organizaciji Grada Đakova i Turističke zajednice Grada Đakova, a uz suorganizaciju Saveza KUD-ova grada Đakova, Đakovštine, KUD-a Sklad i Konjogojske udruge Široko Polje. Od ranog jutra žila kucavica grada, naš jedinstveni korzo, bio je ispunjen kako prezentacijom i prodajom autohtonih proizvoda, tako i mirisima koji su se širili sa štanda grada prijatelja – Grada Vrlike. Vrličani su ponovno, nakon samo pola godine, Đakovčane počastili svojim tradicionalnim uštipcima, pršutom, a u čast našim Bušarima priredili su bakalar s kuhanim krumpirom. Uz njihov stol tako su se redali naši sugrađani, gosti manifestacije, a redale su se i pohvale na račun kulinarskih vještina vrijednih prijatelja našeg grada.

            U prijepodnevnim satima u Gradskoj knjižnici i čitaonici predstavljena je foto-monografija „Trideset godina Đakovačkih bušara“. Poklade ili, kako ih zovu, peto godišnje doba, u Đakovu su u znaku 30. Đakovačkih bušara, najveće pokladne manifestacije istoka RH, a koji su prije 30 godina započeli skromno, da bi danas bili odmah uz Riječki karneval i Samoborski fašnik. Taj hod Bušara kroz tri desetljeća sažet je u foto-monografiji „30 godina Đakovačkih bušara“ koja je danas predstavljena u Gradskoj knjižnici i čitaonici Đakovo. Financijski je iza nje stala Hrvatska turistička zajednica, a izdavač - Turistička zajednica grada Đakova (TZGĐ), tiskao ju je u nakladi od 400 primjeraka. Druga je to monografija Bušara, prva je tiskana u povodu 25 godina te pokladne manifestacije. Na gotovo 100 stranica je oko stotinu fotografija niza đakovačkih i autora s područja Đakovštine, a tu su i prigodni tekstovi. Glavna urednica foto-monografije je i etnologinja Marija Gačić, a grafički dizajner Marko Jovanovac. Uz njih dvoje, izdanje je predstavila i direktorica TZGĐ Marija Borko, dok je moderator predstavljanja bio Robert Francem koji je Bušare nazvao i 'kontrapunktom Đakovačkih vezova'. Borko je foto-monografiju predstavila kao vrlo zabavnu, s elementima digitalizacije, te kao jooš jednim načinom brendiranja, promidžbe Bušara, uz pohvale HTZ-a za vizualu. Jovanovac je rekao kako je misao-vodilja bila napraviti ju kao ozbiljnu, a istovremeno zabavnu priču o Bušarima, dok je Gačić rekla kako je monografija pisana popularno-znanstvenim stilom, pitko, da se čitatelju na zanimljiv način prenese duh 30 godina Bušara koji se naslanjaju na stoljetnu tradiciju poklada ovoga podneblja. Naglasila je i ključ 'obrnutosti'  foto-monografije, a što simbolizira tu simpatičnu inverziju koju daju poklade – muškarci su u pokladama žene, a žene muškarci itd.

- Kroz fotografije pratimo i koliko su Bušari kroz godine pratili aktualnosti – 'bavili' su se ptičjom gripom, Bin Ladenom, avionima itd., 'sprovodom' kune, rekla je Gačić. Dio izdanja posvećen je gostima i njihovim pokladnim običajima i maskama, a dio se odnosi na tekst Ana-Marije Sarić i Mateje Brlošić. Odnosi se na pokladne običaje u Piškorevcima, u kompilaciji s onima u Satnici Đakovačkoj.

            Nakon predstavljanja knjige, održane su radionice za djecu, a najatraktivniji dio Bušara bila je pokladna povorka u kojoj je bilo oko 1700 sudionika. Prethodno je, dakako, „pala gradska vlast“, a uspostavljena je Bušarska republika. Gradonačelnik Mandarić tako je na kratko ostao bez ključa grada. Program se ove godine po prvi put nastavio u prostoru Kuće Reichsmann, mališani iz vrtića „slijevali“ su se u zatvoreni prostor, dok je na otvorenom održana zabava uz „Vatrogasce“. U istom prostoru dodijeljene su i priznanja nagrađenim maskama. U nedjelju je u Široko Polju održano pokladno jahanje.

Tvrtka Arbofield d.o.o Jastrebarsko u ponedjeljak će započeti s izvođenjem radova na sanitarnom orezivanju, redukciji krošnje i sidrenju stabala u Malom parku u Đakovu, sukladno Dopuštenju Upravnog odjela za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša Osječko-baranjske županije. Radovi će se izvoditi u razdoblju od  5. veljače do predvidivo 9. veljače 2024. godine. Molimo građane da se ne kreću parkom te da ne dovode djecu na tamošnje dječje igralište.

Grad Đakovo i Roman d.o.o, veterinarska ljekarna i ambulanta Đakovo potpisali su Ugovor o kastraciji i sterilizaciji pasa i mačaka na području Grada Đakova u 2024. godini.

            Mjeru kastracije i sterilizacije pasa i mačaka na području Grada Đakova izvršitelj usluge (Veterinarska ljekarna i ambulanta Roman d.o.o.) će provesti na način da će korisnicima usluga isključivo s područja Grada Đakova ponuditi uslugu kastracije i sterilizacije pasa i mačaka na teret naručitelja usluge (Grada Đakova), a najviše do tri životinje po korisniku. Područje Grada Đakova obuhvaća naselja: Đakovo (uključujući Pisak Đakovački), Selci Đakovački, Široko Polje, Kuševac (uključujući Štrosmajerovac), Ivanovci Đakovački, Budrovci, Đurđanci (uključujući Arduševac), Piškorevci, Novi Perkovci. Naručitelj usluge snosi 90 posto troška usluge, a svaki pojedini korisnik 10 posto troška. Mjera se neće provoditi kod uzgajivača pasa i mačaka koji se bave uzgojem radi prodaje.

            Kastracija i sterilizacija pasa i mačaka na području Grada Đakova provodit će se u razdoblju od 15. veljače 2024. godine do 15. prosinca 2024. godine, odnosno do iskorištenja planiranih sredstava u Proračunu Grada Đakova za 2024. godinu.

            Sve informacije zainteresirani korisnici mogu dobiti na brojeve telefona i mobitela: 031/812-240, 098/437-989, te putem e-mail adrese Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

           

Program najveće pokladne manifestacije na istoku Hrvatske, 30. Đakovačkih bušara, danas su na konferenciji za medije u Maloj gradskoj vijećnici predstavili gradonačelnik Đakova Marin Mandarić i direktorica Turističke zajednice grada Đakova Marija Borko. Jubilarni, 30. Bušari bit će održani 3. i 4. veljače. Kako je u svojoj izjavi rekao gradonačelnik Mandarić, ova manifestacija rasla je i razvijala se u protekla tri desetljeća te izrasla u prepoznatljiv i reprezentativan događaj ovog karaktera. U Hrvatskoj, kazao je, postoji tradicija karnevala, poklada i sličnih događanja u razdoblju između Božića i korizme, a Grad Đakovo se sa svojim Bušarima visoko uspeo na ljestvici sličnih manifestacija. – Usuđujemo se reći, odmah iza Riječkog karnevala i Samoborskog fašnika, zaključio je gradonačelnik te zahvalio svima koji su se kroz proteklih 30 godina ugradili u rast i razvoj Đakovačkih bušara. Govoreći o programu istaknuo je pokladnu povorku koja kreće u subotu 3. veljače u 15 sati. Tad će ispred zgrade Gradske uprave gradonačelnik predati ključ grada u ruke novoj zabavnijoj, spretnijoj i pametnijoj vlasti. Privremeno. Dodao je kako se u povorci očekuje gotovo 50 skupina s 1700 sudionika iz cijele Hrvatske te Mađarske. Novost je da će se ove godine sudionici nakon povorke okupljati u dvorištu Kuće Reichsmann gdje će biti održan koncert poznate, specifične, zagrebačke grupe „Vatrogasci“. Na koncert su, dakako, pozvani i svi Đakovčani, žitelji okolnih mjesta kao i gosti. U Širokom Polju će u nedjelju, 4. veljače biti održano pokladno jahanje.

Direktorica Turističke zajednice grada Đakova Marija Borko također je istaknula važnost ove manifestacije rekavši kako njezino održavanje podupire Hrvatska turistička zajednica. – U regiji Slavonija, ovo je nedvojbeno najveća pokladna manifestacija. Naravno da smo ponosni što smo organizatori i domaćini takve pokladne manifestacije, istaknula je Borko. Govoreći o programu rekla je da već u subotu od 9 sati kreće na gradskom korzu „Bušarenje“, odnosno izložba i prodaja autohtonih slavonskih proizvoda gdje sudjeluje četrdesetak izlagača. Program će upotpuniti ulični zabavljači: slikar, žongler, štuler, pantomimičar, biker, te za najmlađe face painting. U Gradskoj knjižnici i čitaonici će u 9.30 sati biti predstavljena foto-monografija „Trideset godina Đakovačkih bušara“, izrađene uz potporu Hrvatske turističke zajednice, nakon čega će u istom prostoru biti organizirane radionice za djecu. Govoreći o pokladnoj povorci kazala je kako ona kreće, kao i ranijih godina, iz Ulice Matije Gupca do zgrade Gradske uprave, nakon čega se skupine okreću oko kružnog toga i idu u dvorište Kuće Reichsmann. Dječje skupine idu u zatvoreni prostor, a odrasli u dvorište. Bit će dodijeljene i nagrade za dječje skupine i za odrasle maske. Pokladno jahanje u Širokom Polju počinje u 12 sati, očekuje se oko 50 jahača, a okupljanje je već od 10 sati. Direktorica Borko je navela i kako na Bušare i ove godine, tradicionalno dolaze Mohačke buše, a uz sudjelovanje u povorci, predstavnici grada prijatelja Vrlike predstavit će se i na Bušarenju svojim tradicionalnim delicijama – uštipcima, pršutom i brudetom.

PROGRAM 30. ĐAKOVAČKIH BUŠARA:

3. veljače 2024. – SUBOTA

9:00 – 17:00 – „BUŠARENJE“
Prezentacija i prodaja tradicionalnih i autohtonih proizvoda, ulični zabavljači: slikar, žongler, štuler, klaun, mini biker, pantomimičar; facepainting.

Lokacija: Ulica pape Ivana Pavla II (Korzo)

9:30 – PREDSTAVLJANJE FOTO-MONOGRAFIJE 30. GODINA ĐAKOVAČKIH BUŠARA - Lokacija: Gradska knjižnica i čitaonica Đakovo
10:00 – 12:00 – RADIONICE ZA DJECU
„Đakovački lipicanci“, „Bušarski zološki vrt“, „Moja maska“

Lokacija: Gradska knjižnica i čitaonica Đakovo

15:00 – POKLADNA POVORKA ULICAMA GRADA
Ulica Matije Gupca – Ulica pape Ivana Pavla II – Trg dr. Franje Tuđmana – Ulica pape Ivana Pavla II – Dvorište kuće Reichsmann
– ceremonijal primopredaje ključeva Grada Đakova ispred zgrade Gradske uprave

16:00 – dodjela priznanja nagrađenim dječjim skupinama

Lokacija: Kuća Reichsmann

16:30 – koncert: VATROGASCI

18:00 – dodjela priznanja nagrađenim skupinama i pojedincima

18:30 – nastavak glazbenog programa

21:00 – završetak programa

Lokacija: Dvorište kuće Reichsmann

4. veljače 2024. – NEDJELJA

12:00 – Pokladno jahanje

Lokacija: Široko Polje

U Osnovnoj školi „Vladimir Nazor“ Đakovo, danas (23. siječnja 2024. godine) je održana završna konferencija projekta „Stemovci u borbi za spas planeta Zemlje“, u sklopu kojeg su učenici i nastavnici škole proveli niz različitih aktivnosti i istraživanja s ciljem dodatnog jačanja svog znanja i vještina. Partneri na projektu bili su Otvorena računalna radionica iz Zagreba koja je provodila edukacije i radionice s timom učitelja uključenim u projekt i GeoCamp Iceland koji je sudjelovao u razmjeni iskustava, izradi kurikuluma za 12 izvannastavnih aktivnosti te izradi i realizaciji zajedničkog projektnog zadatka. Završnoj konferenciji nazočili su pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade Miranda Glavaš Kul, zamjenik župana Josip Miletić, zamjenik gradonačelnika Grada Đakova Antun Galić i pročelnik Ureda gradonačelnika Miroslav Klepo.

- Ovim se projektom nastojalo dodatno potaknuti učenike na bavljenje STEM aktivnostima, osnažiti njihova znanja i vještine te moć zapažanja i zaključivanja. Posebna vrijednost projekta je i nabava dodatne opreme koja će služiti budućim generacijama, a zahvale za njegovu realizaciju, osim vrijednim nastavnicima škole, idu i partnerima projekta te osnivačima programa „Stemovci u borbi za spas planeta zemlje“.  Želja nam je da marljiva i talentirana djeca budu lokomotiva uspjeha kako u svojim školskim sredinama, tako i u cijeloj našoj zajednici jednoga dana – kazao je Miletić.

Pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade Miranda Glavaš Kul istaknula je kako Osječko-baranjska županija podržava sve škole koje su se uključile u STEM projekte.

- Iznimno nam je važno dodatno opremiti škole i učenicima pružiti najsuvremenije oblike učenja, kao i kabinete koji su prilagođeni takvom učenju. S ponosom ističemo da škola ima najsuvremenije kabinete za kemiju i fiziku u kojima djeca imaju teleskope, dronove i svu suvremenu opremu koju rijetko koja škola ima. Osim toga, velika je vrijednost ovog projekta dodatna edukacija učitelja jer će oni svo stečeno znanje prenijeti budućim generacijama – naglasila je Glavaš Kul.

Izvor: OBŽ/Grad Đakovo

Općina Trnava tradicionalno je danas na blagdan sv. Vinka proslavila svoj Dan uz niz svečanosti. Obilježavanja je započelo svečanom misom u župnoj crkvi Našašća svetog Križa u Trnavi, okupivši vjernike u zajedničkoj molitvi i zahvalnosti.

Nakon svete mise, uslijedila je svečana posveta novog vatrogasnog vozila. Ovaj događaj posebno je istaknuo važnost suradnje između općinskih vlasti, Osječko-baranjske županije i vatrogasne zajednice. U vinogradima i podrumima Đakovačko-osječke nadbiskupije upriličena je svečanost blagoslova vinograda i mladog vina. Blagoslov vinograda i misnog vina je predvodio đakovačko-osječki nadbiskup i metropolit mons. dr. Đuro Hranić. Nadbiskup je istaknuo kako danas molimo Gospodina za ljudsku mudrost kako bi poštovali zakone prirode. – Da ne budemo sebični, nego da znamo ponizna srca slušati glas Božji i njegove zapovijedi kako ne bismo sami sebe ugrozili svoj život, kazao je nadbiskup Hranić. – Uz molitvu da Gospodin zaštiti ova naša polja i vinograde, molimo da mi ljudi budemo odgovorni. Molimo da nas gospodin zaštiti od zla. U zadnje vrijeme imamo pojedinaca koji uvoze jeftino grožđe iz istočnih zemalja bivše države, različite patvorine od vina i prodaju to po bagatelnoj cijeni kao hrvatska vina. Ruše cijenu naših sortnih, kvalitetnih vrhunskih vina i dostojanstvo i vrijednost rada naših vinara i vinogradara, kazao je nadbiskup te dodao kako nikad nije bilo manje vinograda nego sada. Nadbiskupijski vinogradi nalaze se na nešto manje od 30 hektara, a Misna vina, kako je danas rečeno, zapošljavaju ukupno 14 radnika.

Svečana sjednica Općinskog vijeća održana je potom u zgradi Hrvatskog doma kulture u Trnavi. Načelnica Općine Irena Mikić Brezina, istaknula je postignuća iz protekle godine te najavila važne investicije koje očekuju općinu u nadolazećem razdoblju. U svom obraćanju, načelnica je podsjetila na ključne projekte i napore koji su oblikovali prošlu godinu, naglašavajući postignuća lokalne zajednice. Zahvalila je svima koji su doprinijeli razvoju općine.

Prisutne je pozdravio i župan Osječko-baranjske županije Mato Lukić koji je izrazio podršku lokalnim naporima za daljnjim razvojem. Uz župana, sjednici su prisustvovali i zamjenik gradonačelnika Grada Đakova Antun Galić, sa suradnicima. U prigodnom programu nakon sjednice nastupile su članice KUD-a Vesela Šokadija iz Lapovaca.

Radost u obitelj Brodilo u Budrovcima donijela je drugog dana ove godine djevojčica Elena, prvo dijete Mirele i Daniela, ali i prva beba s područja Grada Đakova rođena u 2024. godini.  Elena je rođena 2. siječnja 2024. godine u 13.34 u rodilištu Kliničkog bolničkog centra Osijek. Tradicionalno, prvu bebu i njezinu obitelj posjetio je danas gradonačelnik Marin Mandarić punih ruku poklona. Djevojčici, odnosno njezinim roditeljima, uručio je među ostalim poklon Grada Đakova, zlatnik s likom Josipa Jurja Strossmayera. U razgovoru s gradonačelnikom Mandarićem, Elenini roditelji kazali su kako su oboje zaposleni te planiraju djevojčicu, kad za to dođe vrijeme, upisati u vrtić. Da je vrtić u ovom prigradskom naselju potreban, svjedoči i činjenica da je već na samom početku ove godine i treće dijete s područja Grada Đakova iz Budrovaca. Prepoznao je ovu potrebu i Grad Đakovo pa je tako u centru sela uz društveni dom kupljena kuća te je u tijeku izrada projektne dokumentacije za gradu dječjeg vrtića kapaciteta za dvije odgojne skupine.

Povodom ostvarenih zapaženih rezultata u 2023. godini, u svečanim prostorijama Osječko-baranjske županije jučer (17. siječnja 2024. godine) održan je svečani prijem vrhunskih sportašica i sportaša, nositelja kvalitete u sportu te predstavnika školskog i akademskog sporta. Kako je Osječko-baranjska županija ove godine nositelj prestižne titule Europske regije sporta, uoči prijema je na Trgu Ante Starčevića u Osijeku podignuta zastava Europske regije sporta.

Na poziv Športske zajednice OBŽ i obnašatelja dužnosti župana Mate Lukića odazvali su se Patrik i Anton Lončarić, Marin Županović, David Šain, Robert Seligman, Borna Bilandžić, Antonio Krajinović te drugi sportaši i sportašice. Svečanosti su nazočili i zamjenik župana Josip Miletić, zamjenica gradonačelnika Grada Osijeka Jasenka Crnković, gradonačelnici Marin Mandarić, Tomislav Rob, Matko Šutalo, Goran Aladić, mnogi sportski djelatnici te predstavnici klubova i udruga. Naravno, pojedini vrhunski sportaši poput tenisačice Donne Vekić su se ispričali zbog trenutnih nastupa i obveza izvan Hrvatske i naše županije.

- Ovo smo druženje organizirali sada u siječnju, a ne u prosincu kao ranije, jer smo godinu željeli započeti upravo okupljanjem sportaša i sportskih djelatnika, s obzirom da Osječko-baranjska županija nosi laskavu titulu Europske regije sporta 2024. godine. Ta je titula inače zasluga sportaša koji su svojim rezultatima i imenima promicali matične klubove, svoje obitelji, lokalne zajednice, općine, gradove i Osječko-baranjsku županiju. Mi smo ih oduvijek pratili na njihovom putu, u skladu sa svojim financijskim mogućnostima, a ponekad i iznad toga te ćemo isto činiti i u budućnosti. U protekloj godini su sportska natjecanja uvelike doprinijela i razvoju našeg kontinentalnog turizma, a gosti koju su nam stizali, u pravilu su nam se uvijek i vraćali- rekao je Mato Lukić.

Naglasio je kako su za Osječko-baranjsku županiju važni svi sportovi i rekreacije te je prema svima jednak pristup, bez obzira na dob sportaša, atraktivnost, ili druge specifičnosti pojedinih sportskih kategorija. Pozdravlja tako inicijativu i dogovor sportsko ribolovnih udruga i društava o jedinstvenim dozvolama na otvorenim vodama na području županije te očekuje da će se i time unaprijediti aktivnosti u sportskom ribolovu. Naime, predstavnici Športsko ribolovnog saveza OBŽ i športsko ribolovnih udruga i društava su prvi u Hrvatskoj potpisali ugovor kojim je od 1. siječnja 2024. godine svim sportskim ribičima omogućen ribolov na otvorenim vodama - tekućicama na području Osječko-baranjske županije.

- Ugovor o recipročnom pravu sportskog ribolova potpisalo je šest ovlaštenika ribolovnog prava; zajednice športsko ribolovnih udruga i društava Baranja, Donji Miholjac, Đakovo, Valpovo i Osijek te Športsko udičarsko društvo “Šaran” Našice pod pokroviteljstvo Hrvatskog športsko ribolovnog saveza i sada prvi put u Hrvatskoj imamo jedinstvenu dozvolu na razini cijele županije na svim tekućim, odnosno otvorenim vodama - kazao je predsjednik ŠRS OBŽ Igor Lončar tijekom današnjeg prijema. Dodao je kako će ove godine u sklopu HŠRS-a u Osječko-baranjskoj županiji biti održano svjetsko prvenstvo u sportskom ribolovu, i to na našičkom Lapovcu, a 2025. godine na jezeru Jošava kod Đakova održat će se svjetski kup.

Zamjenica gradonačelnika Grada Osijeka Jasenka Crnković čestitala je Osječko-baranjskoj županiji na tituli Europske regije sporta, naglasivši kako ta nagrada sigurno ne bi došla bez vrhunskih sportaša i trenera te svih rezultata koje su sportaši postigli tijekom proteklih godina. - Na njihovom putu pratile su ih i lokalne zajednice, gradovi, općine i Osječko-baranjska županija, podupirući ih ulaganjem u sportsku infrastrukturu, stipendiranjem, financiranjem rada klubova i trenera te na druge načine. Svima želimo puno sreće u budućnosti i čestitamo im na sjajnim rezultatima u protekloj godini - rekla je Crnković.

Osječko-baranjska županija kontinuirano ulaže u sport, sportsku infrastrukturu, velike sportske priredbe te školski i akademski sport, a ove su godine izdvajanja iz Proračuna dodatno povećana. - Svake godine povećavamo izdvajanja iz Proračuna, pa tako i ove te ćemo planiranih 400.000 eura utrošiti na izgradnju, rekonstrukciju i opremanje sportskih objekata i terena. Na tome nećemo stati, titula Europske regije sporta nas obvezuje da i dalje sustavno razvijamo sport i pratimo sportaše, a s obzirom da su ove godine i Olimpijske igre u Parizu, planiramo poduprijeti i one sportaše koji izbore plasman na OI - rekla je Tatjana Turalija, pročelnica Upravnog odjela za turizam, kulturu i sport OBŽ.

Naglasila je kako je 15. siječnja na web stanici Osječko-baranjske županije objavljen javni poziv za sufinanciranje kapitalnih ulaganja u sportske objekte i terene na području županije u 2024. godini. Poziv se odnosi na izgradnju, građevinske zahvate (dogradnja, rekonstrukcija, obnavljanje) i opremanje sportskih objekata i terena za što planirana sredstva iznose 400.000,00 eura. (https://www.obz.hr/index.php/potpore/natjecaji-i-javni-pozivi-u-tijeku)

Velike uspjehe u prošloj godini polučili su kickboksači Antonio Krajinović koji se okitio titulom svjetskog prvaka u kategoriji do 75 kilograma u K1 disciplini te Borna Bilandžić, brončani s prošlogodišnjeg Svjetskog prvenstva u Portugalu. Krajinović je istaknuo kako su se godine truda i rada konačno isplatile, a isto je poručio i Bilandžić naglasivši kako bez upornosti i velikih odricanja nema ni uspjeha. Zahvalili su se Osječko-baranjskoj županiji i Športskoj zajednici OBŽ na potpori i pomoći tijekom posljednjih nekoliko godina.

Izvor: OBŽ

Pod predsjedanjem predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića danas (12. siječnja 2024. godine) u Đakovu je održana 16. sjednica Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem, nakon Osijeka, Balog Manastira i Našica, četvrta na području Osječko-baranjske županije. Uz premijera Plenkovića, sjednici su nazočili potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić, ministar regionalnog razvoja i fondova EU Šime Erlić, ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac, ministar mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić, ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan i ministar zdravstva Vili Beroš, župani slavonskih županija Igor Andrović, Damir Dekanić, Antonija Jozić, Mato Lukić i Danijel Marušić, gradonačelnik Grada Đakova i saborski zastupnik Marin Mandarić, saborske zastupnice Nataša Tramišak, Marijana Balić, Ankica Zmajić i Ljubica Maksimčuk, saborski zastupnici Goran Ivanović, Robert Jankovics, Tomislav Mažar, Josip Ðakić i Pero Ćosić, gradonačelnici s područja Osječko-baranjske županije te drugi članovi Savjeta i gosti.

Središnje teme sjednice odnosile su se na regionalni razvoj kroz ulaganja na području Slavonije, Baranje i Srijema, ulaganja u poljoprivredu s osvrtom na suzbijanje afričke svinjske kuge, ostvarene rezultate i plan ulaganja u 2024. godini kroz Fond za obnovu i razvoj Grada Vukovara, povratak Hrvatske vojske u Beli Manastir i stvaranje preduvjeta za početak rada pripadnika Hrvatske vojske u Belom Manastiru te pokazatelji i ulaganja u razvoj kontinentalnog turizma u Slavoniji, Baranji i Srijemu.

- Današnji sastanak pokazuje kontinuitet naše politike duge osam godina, s obzirom da smo nakon izbora 2016. godine rekli da će jedan od prioriteta Vlade biti fokusiran na Slavoniju. Do sada smo ostvarili gotovo 2,95 milijardi eura različitih ulaganja u regionalni razvoj, poljoprivredu, infrastrukturu, promet, vodno-komunalnu infrastrukturu, energetiku, obrtništvo, poduzetništvo i turizam te na taj način pomogli rast pet slavonskih županija. Naime, ovaj je projekt dio naše politike ravnomjernog regionalnog razvoja koji ima za cilj ne samo da dižemo Hrvatsku na razinu prosjeka Europske unije, pa i više, nego da smanjujemo razlike unutar županija i pojedinih dijelova Hrvatske. Zato mogu iskazati zadovoljstvo angažmanom resora i koordinacijom Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU. Posebno pozdravljam našu inicijativu da se u Belom Manastiru učini još jedan povratak Hrvatske vojske, nakon što smo to napravili proteklih nekoliko godina u Vukovaru, Pločama, Sinju, Varaždinu i dijelom u Puli. Realizacija tog projekta u svojoj potpunosti očekuje se do 2026. godine pod vodstvom ministra Anušića - rekao je u uvodnom dijelu sjednice predsjednik Vlade Andrej Plenković.

Naglasio je kako je najviše sredstava kroz projekt Slavonija, Baranja i Srijem do sada isplaćeno u Osječko-baranjskoj županiji, i to 1,1 milijardi eura, zatim Vukovarsko-srijemskoj 633 milijuna eura, Brodsko-posavskoj 337 milijuna eura, Virovitičko-podravskoj 329 milijuna eura te Požeško-slavonskoj 247 milijuna eura. Kroz mehanizam Integriranih teritorijalnih ulaganja (ITU) središta slavonskih županija imaju alokaciju od 164 milijuna eura, što predstavlja okvir za podršku županijama i gradovima.

Nazočne je pozdravio gradonačelnik Grada Đakova Marin Mandarić, koji je rekao kako su teme sjednice izuzetno značajne za područje istočne Hrvatske, osobito glede korištenja sredstava europskih fondova u programskom razdoblju 2021.-2027., a sve u funkciji povećanja standarda građana Slavonije, Baranje i Srijema te povratka u Hrvatsku onih koji su potražili posao u drugim zemljama, što se već događa. Gradonačelnik se u svom pozdravnom govoru osvrnuo na brojna značajna ulaganja na području Grada Đakova, od onih infrastrukturnih do poticanja poduzetništva dodjelom potpora, ulaganja u mlade, turizam, sport itd. Podsjetio je i kako su 57. Đakovački vezovi proglašeni 2023. Turističkim događajem godine.

Zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić naglasio kako su od osnivanja Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem, u proteklih gotovo sedam godina, realizirani brojni projekti, a Županija je redovito u samom vrhu po povlačenju sredstava iz fondova Europske unije. 

Podsjetio je da su realizirani strateški projekti kao što su Regionalni distribucijski centar OBŽ za voće i povrće, Gospodarski centar OBŽ i Objedinjeni hitni bolnički prijem KBC Osijek, čija je ukupna vrijednost gotovo 40 milijuna eura, no ukupna dobit njihove izgradnje nadmašuje financijske vrijednosti jer su projekti donijeli i nova radna mjesta, veću kvalitetnu usluga i viši standard. Podsjetio je i na mnoge projekte u prometu, energetskoj učinkovitosti, zdravstvenoj zaštiti, izgradnji komunalne i društvene infrastrukture te drugim područjima, a čija se realizacija pomogla i poticala kroz aktivnosti Savjeta te kvalitetnom suradnjom na svim razinama, od lokalne preko županijske do nacionalne razine na čelu s Vladom i premijerom.

- Zadovoljni smo dosadašnjim rezultatima i spremni nastaviti realizaciju svih planiranih i započetih projekata, kao i novih projekata koje nam omogućava novo programsko razdoblje 2021.-2027. godine, osobito na području unaprjeđenja sustava znanosti i obrazovanja, turizma i poljoprivrede. Osobitu pozornost posvetit ćemo nastavku jačanja zdravstvenog sustava, pri čemu osobito mislim na izgradnju novog Kliničkog bolničkog centra Osijek, najveće i najvažnije investicije istočne Hrvatske. Našu pozornost ove i narednih godina usmjeravamo isto tako na završetak izgradnje I. gimnazije u Osijeku, projekt koji za sada financira Županija. Želimo otvoriti novu fazu rekonstrukcije dvorca Eugena Savojskog u Bilju, razmatramo mogućnosti novih faza Regionalnog distribucijskog centra OBŽ za voće i povrće, Gospodarskog centra OBŽ i drugih projekata - rekao je Mato Lukić.

Zahvalio je premijeru Plenkoviću i članovima Savjeta što su sjednicu u Đakovu obilježile iznimno važne i aktualne teme za Osječko-baranjsku i sve slavonske županije - od ulaganja u poljoprivredu i kontinentalni turizam preko ulaganja u Vukovar do povratka Hrvatske vojske u Beli Manastir, što ima višestruko i veliko značenje ne samo za ovo područje nego za cijelu Hrvatsku.

- Osječko-baranjska županija u zadnjih gotovo sedam godina ima jasnu viziju i strategiju svog razvoja, imamo konkretne inicijative i strateške projekte, znamo kako ih želimo i možemo realizirati, i to i činimo, a u tomu imamo razumijevanje i podršku Vlade RH, na čemu i ovom prigodom zahvaljujem - poručio je Lukić.

Podpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić na sjednici Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem predstavio je projekt povratka Hrvatske vojske u Beli Manastir.

- Do 2026. godine u Beli Manastir, u novu vojarnu, doći će oko 800 vojnika, a vrijednost ulaganja je 28 milijuna eura. To je velika stvar za Baranju, koja će pozitivno utjecati i na gospodarstvo Osječko-baranjske županije, ali i pružiti sigurnosni aspekt istoku Hrvatske - naglasio je ministar obrane Ivan Anušić. Na početku sjednice ravnateljici Muzeja Đakovštine Marini Božić uručen je ugovor za obnovu zgrade Muzeja vrijedan nešto više od pola milijuna eura. 

Predsjednik Vlade RH susreo si i s nadbiskupom mons. dr. Đurom Hranićem nakon čega je obišao radove na izgradnji zgrade PU Zavoda za socijalni rad u Đakovu. U Državnoj ergeli Đakovo i Lipik održana dodjela UNESCO-vih povelja hrvatskim nositeljima multinacionalne nominacije Tradicije uzgoja lipicanaca koja je krajem 2022. upisana na UNESCO-vu reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva. Zahvalivši svima koji doprinose očuvanju uzgoja lipicanaca u Slavoniji, Baranji i Srijemu, predsjednik Vlade RH Andrej Plenković, zajedno s ministricama Obuljen Koržinek i Vučković, povelje je uručio Državnoj ergeli Đakovo i Lipik, Fakultetu agrobiotehničkih znanosti Osijek te konjogojskim udrugama Čepin, Slavonija, Koška i Široko Polje.

Stranica 49 od 122