Uklonjene prekobrojne vrste divljači – vrana gačac, vrana siva i golub divlji pećinar
Nakon što je Grad Đakovo Ministarstvu poljoprivrede, odnosno Upravi šumarstva, lovstva i drvne industrije, uputio zahtjev za dopuštenje uklanjanja vrsta divljači vrana gačac, vrana siva i golub divlji pećinar na području Grada Đakova, dobiveno je odobrenje te se krenulo s aktivnostima.
Uzimajući u obzir aktivnost divljači koja šteti sigurnosti i zdravlju ljudi te povećanje njihovog brojnog stanja, tražilo se dopuštenje uklanjanja prethodno navedenih vrsta divljači na području Grada Đakova u razdoblju lovostaja i istekom istoga, uz naznaku da se zahtijeva dopuštenje za izvršavanje radnji odstrjelom, odnosno lovom, korištenjem oružja koje nije lovačko na način da se dopusti lov korištenjem posebno navedenog zračnog oružja uz primjenu metode sokolarenja, te ostale prihvatljive načine. Rok za izvođenje svih aktivnosti je bio do 31. ožujka ove godine.
Treba spomenuti da je Ministarstvo poljoprivrede, da bi izdalo Rješenje Gradu Đakovu moralo zatražiti mišljenje Ministarstva gospodarstva koje je zaduženo za ekološki dio i očuvanje prirode. U obrazloženju je navedeno da su oni to i dobili. Nakon što je Rješenje stiglo u Grad Đakovo, kako je i gore navedeno, krenulo se u postupak na način da je zatražena suglasnost Javne ustanove Agencije za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Osječko-baranjske županije jer oni upravljaju Strossmayerovim perivojem koji je zaštićeno prirodno dobro.
Grad je obavio i postupak jednostavne javne nabave gdje je angažirana Lovno sokolarski udruga „Sv. Bavon“, jer su jedino oni bili opremljeni svim onim što je trebalo za ovu vrstu aktivnosti. S njima je dogovoren lov, a nakon provedbe te aktivnosti obilazak sokolom kroz park, da ih se što više rastjera. Nakon svih provedenih aktivnosti, u petak 31. ožujka je Dobrovoljno vatrogasno društvu Đakovo uz pomoću ljestava uklanjalo gnijezda.
Naime, na području Strossmayerovog perivoja, koji ujedno predstavlja zaštićeni spomenik parkovne arhitekture, sukladno procjeni brojnog stanja sitne divljači, prije provođenja navedenih aktivnosti bio je trajno nastanjen veći broj kljunova vrste divljači vrana gačac, procijenjeno na brojnost ukupno 500 pojedinačnih kljunova i vrana siva, procijenjeno na brojnost ukupno 300 pojedinačnih kljunova, koji su ugrožavali zdravlje i sigurnost građana, a istodobno pridonosili i narušavanju flore perivoja, djelujući nauštrb cjelokupnog krajolika te prirodnog i urbanog okruženja.
Također, na području Trga Josipa Jurja Strossmayera koji se prostire na području kulturno-povijesne cjeline proglašene zaštićenim kulturnim dobrom što obuhvaća Katedralu sv. Petra, Biskupski dvor i Bogoslovno sjemenište, sukladno procjeni brojnog stanja sitne divljači trajno je bio nastanjen veći broj kljunova vrste divljači golub divlji pećinar, procijenjeno na brojnost ukupno 450 pojedinačnih kljunova, koji su također ugrožavali zdravlje građana.
Ističe se činjenica da površine Grada Đakova u pravom biološkom smislu ne predstavljaju površine pogodne za obitavanje ovih vrsta divljači te se naglašava da je prije provođenja ovih prijeko potrebnih aktivnosti bilo utvrđeno višestruko povećanje socijalnog kapaciteta divljači u odnosu na količine koje se preporučuju Programom za zaštitu divljači Grada Đakova, pri čemu se za vrstu divljači vrana gačac preporučuje 20 kljunova, za vranu sivu 20 kljunova i za goluba divljeg pećinara 50 kljunova. Ovaj broj vrsta divljači bit će prihvaćen od strane građana i neće pričinjavati ozbiljne znatne štete na imovini niti biti ugroza zdravlju i sigurno
Sinoć je u dvorani Centra za kulturu u Đakovu dodjelom priznanja svim sudionicima i proglašenjem najboljih svečano zatvoren ovogodišnji, 15. međunarodni festival kazališnih akademija Dioniz. Prigodno su se nazočnima obratili dekanica Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku Helena Sablić Tomić, gradonačelnik Grada Đakova Marin Mandarić te umjetnički voditelj 15. Dioniza Domagoj Mrkonjić. Odlukom publike najboljom predstavom proglašen je autorski projekt „Poučni komadi“ Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, a studenticom Petra Krolo iz Splita. Ovogodišnji Dioniz trajao je od 23. do 27. ožujka te je okupio stotinjak sudionika iz osam akademija iz Hrvatske, Rumunjske, Crne Gore, BiH, Austrije i Makedonije. Dioniz su obilježile brojne predstave, radionice, prezentacije te koncert osječkog glazbenika Z++.
Foto: Đakovo live/CZK Đakovo/Grad Đakovo
Na inicijativu Grada Đakova danas je u dvorani Državne ergele Đakovo održan radni sastanak čija je središnja tema bila provedba Zakona o komasaciji te predstavljanje informacija o Javnom pozivu za odabir određenog područja za provođenje komasacije u skladu s Programom komasacije poljoprivrednog zemljišta do 2026. godine.
Sastanku su prisustvovali predstavnici Ministarstva poljoprivrede, odnosno Igor Miodrag, načelnik Sektora za poljoprivredno zemljište te Ante Vuković, voditelj Odjela za privatno poljoprivredno zemljište i komasaciju, koji su izlaganjem predstavili predmetnu temu svima u dvorani. Sastanku su nazočili općinski načelnici te pročelnici iz deset općina (Gorjani, Trnava, Strizivojna, Vuka, Viškovci, Satnica Đakovačka, Levanjska Varoš, Semeljci, Podgorač i Drenje), uz sudjelovanje gradonačelnika Grada Đakova, Marina Mandarića, zamjenika gradonačelnika, Antuna Galića i pročelnice Upravnog odjela za gospodarstvo i financije, Sanje Rogoz-Šola. Sastanak su se odazvali i predstavnici Zavoda za fotogrametriju, koji su nakon predstavnika Ministarstva poljoprivrede izložili svoju prezentaciju. Radni sastanak je uspješno okončan otvorenim dijalogom, međusobnim prijedlozima i sugestijama na temu provedbe komasacije poljoprivrednog zemljišta u skladu s pozitivnim propisima.
Vrata svog ureda, kao i svih ostalih ureda u Gradskoj upravi, gradonačelnik Đakova Marin Mandarić i danas je otvorio dječici, ovog puta iz Širokog Polja i Kuševca. Tako je ponovno udovoljio želji svojih malih sugrađana da upoznaju kako njega, tako i njegove suradnike. Tridesetak djece u Gradsku upravu dovele su njihove učiteljice. Učiteljica Sanda Kaniža dovela svoj četvrti razred iz P. Š. Kuševac, a učiteljice Verica Sučić, Tihana Eržić i Lovorka Menalo Vukadin sve učenike iz P.Š. Široko Polje. Posjet i obilazak grada, kako su pojasnile učiteljice, provodi se u sklopu nastave Prirode i društva "Moje mjesto". Osim što su mališane uredima proveli zamjenik gradonačelnika Antun Galić, gradski pročelnici Sanja Rogoz-Šola i Miroslav Klepo, voditelji odsjeka i službenici, gdje su se mališani upoznali s radom Gradske uprave Grada Đakova, tijekom susreta s gradonačelnikom, kao i uvijek, postavljena su brojna pitanja. Djecu je zanimalo kad će se graditi sportska dvorana u Širokom Polju, vrtić u Kuševcu, pješački prijelazi… Zanimljivo je bilo i pitanje upućeno gradonačelniku – kad je izgradio grad Đakovo i je li on gradio katedralu. Na trenutak neki od njih su preuzeli gradonačelnikovu stolicu, a većina ih je komentirala kako bi im najteže bilo sjediti u njoj.
Ministrica kulture i medija dr. sc. Nina Obuljen Koržinek danas je posjetila Đakovo i 15. međunarodni festival kazališnih akademija Dioniz koji je otvoren 23., a traje do 27. ožujka ove godine. Prije posjeta Festivalu gdje je pratila performans prof. Aleksandra Aceva „Lucy nije bila tako davno“ Privatnog sveučilišta Anton Bruckner iz Linza, Instituta za glumu, ministrica je s gradonačelnikom Đakova Marinom Mandarićem i njegovim suradnicima održala radni sastanak. U izjavi za medije, ministrica je pohvalila već tradicionalno održavanje Dioniza u Đakovu.
-Prvo bih čestitala, jer nije lako 15 godina dizati jednu ovakvu manifestaciju, ovakav festival, s toliko energije, entuzijazma i zanimljivih programa. Ministarstvo prati Dioniz od samih početaka i zaista mi je drago reći da se vidi da se Festival jako lijepo razvija i ima sve više sudionika. Ono što je najvažnije, ti mladi ljudi koji nekoliko dana provedu u interakciji, učenju, gledanju predstava, vezat će se ne samo za Đakovo nego i za ovaj dio Hrvatske. Nadam se da će ih kasnije u njihovim karijerama put ovdje ponovno dovesti, kazala je ministrica te se osvrnula na teme radnog sastanka.
-Iskoristili smo ovu priliku za razgovor s gradonačelnikom i njegovim suradnicima, ravnateljicama Gradske knjižnice i čitaonice, Muzeja Đakovštine, Centra za kulturu, suradnicima iz Gradske uprave… Nekoliko je važnih projekata ispred Grada Đakova. To je svakako obnova gradskog Muzeja ali i pronalazak novih adekvatnih prostora za Gradsku knjižnicu i čitaonicu. Nadamo se da ćemo nastaviti surađivati i na unaprjeđenju ove zgrade (Centar za kulturu nap.a.). Postojat će neke mogućnosti povlačenja sredstava iz europskih fondova, najavila je ministrica. Čestitala je Gradskoj knjižnici i čitaonici na, kako je rekla, velikom izdavačkom uspjehu, Monografiji Dubravka Matakovića za koju postoji veliki interes. -Spomenula bih i izložbu Otona Ivekovića koja se u ovom trenutku odvija u Klovićevim dvorima i gdje je jedan od najatraktivnijih i najzanimljivijih izložaka, s obzirom da ta slika nikad nije napuštala Đakovo, Bitka kod Gorjana. Nadam se da će poveznici s Đakovo, tom slikom, Strossmayerom i tim vremenom privući još više ljudi u Đakovo. Želim spomenuti još nešto, jer nisam bila u Đakovu od tada, naš upis Tradicije uzgoja konja lipicanaca na listu nematerijalne kulturne baštine. To je još jedan projekt koji nas je tijekom prošle godine jako razveselio i koji donosi neke nove mogućnosti razvoja kad govorimo o kulturi, zaključila je ministrica kulture i medija dr. sc. Nina Obuljen Koržinek.
Svake godine milijuni ljudi širom svijeta priključuju se pokretu Sat za planet Zemlju i isključuju svjetla na jedan sat kako bi pokazali podršku za zaštitu našeg planeta i zaustavljanje klimatskih promjena.
Grad Đakovo i ove se godine odazvao akciji kojom će se u vremenu od 20:30 do 21:30 sati u cijelom svijetu obilježiti Sat za planet Zemlju, najveća globalna inicijativa usmjerena na mobiliziranje pojedinaca, poduzeća i vlada da budu dio razgovora i pronalaska rješenja potrebnih za izgradnju održive budućnosti.
WWF, Hrvatski astronomski savez i Astronomsko astronautičko društvo „Orion“ iz Đakova u suradnji s Gradom Đakovom poziva sve pojedince, okolne Općine i susjedne Gradove te poduzeća da se uključe u akciju gašenjem svih vanjskih svjetala, kako bi u ovogodišnjoj kampanji potaknuli sve na, ne samo razmišljanje o zagađenju prirode prekomjernom rasvjetom, već i konkretne postupke zaštite prirode, jer ona kreće od svih nas, od svakog pojedinca!
Na zadovoljstvo brojnih građana, nižu se kilometri novih pješačkih i pješačko-biciklističkih staza u gradu i prigradskim naseljima. Danas se tako izvode radovi na asfaltiranju staze u Ulici Andrije Hebranga dužine 833 metara, a u tijeku je izgradnja i pješačko-biciklističke staze u ulicama Nikole Tesle i Vladimira Nazora. Na ranije izgrađenu stazu koja povezuje grad i prigradsko naselje Kuševac sad se „veže“ novi dio ispred vojarne i dalje u centar grada. U Nazorovoj i Teslinoj ulici u ovoj etapi bit će izgrađeno 1308,58 metara pješačko-biciklističke staze. Ugovorena vrijednost tih radova iznosi 248.701,88 eura, a izvođač je tvrtka Grava d.o.o. koja izvodi radove i u Hebrangovoj ulici vrijednost 134.433,22 eura.
Petnaesti međunarodni festival kazališnih akademija „Dioniz“ svečano je večeras otvoren u dvorani đakovačkog Centra za kulturu. Otvorio ga je gradonačelnik Đakova Marin Mandarić, uputivši riječi dobrodošlice studentima s ukupno osam akademija. Ovogodišnji Dioniz u Đakovo dovodi više od stotinu sudionika od Zagreba, Splita, Sarajeva, Crne Gore, Makedonije, Linza u Austriji, Rumunjske do Osijeka. Moderatori programa otvaranja Festivala bili su mladi studenti Akademije za umjetnosti i kulturu u Osijeku Ana Ilakovac i Stjepan Bešlić, oboje Đakovčani. Prisutnima se u dvorani prigodno obratio prodekan za studijske programe osječke Akademije Alen Biskupović koji je rekao kako s Festivalom ima posebnu vezu jer je i on prije 15 godina počeo raditi na ondašnjoj Umjetničkoj akademiji u Osijeku. Prvi zadatak, kako je rekao, bilo je sudjelovanje u početnom Dionizu. – Da mi je tada netko rekao da ćemo izdržati 15 godina i kroz njih imati sjajne, divne goste, da ćemo zadržati sjajne partnere kao što je Grad Đakovo i zadržati podršku naše institucije, profesora, studenata, administrativnog i tehničkog osoblja i da ćemo imati vjernu publiku, jednostavno mu ne bih vjerovao. No, svi smo dokazali da smo napravili tradiciju koja traje 15 godina, rekao je prodekan Biskupović zaključivši kako je stvoren i očuvan iznimno vrijedan, važan i zanimljiv festival. „Mislim da smo u ovih 15 godina ispuni sve ciljeve i da ih kontinuirano nadograđujemo. Ono temeljno što smo si zadali – da kazališna umjetnost iziđe iz akademski zatvorenog prostora i uđe u zajednicu kulturnog prostora gradova i regije, te da premostimo jezičnu barijeru, je ostvareno, poručio je prodekan Biskupović. Festival je otvorenim proglasio gradonačelnik Đakova Marin Mandarić. On je poručio kako mu je iznimno drago što se u Đakovu petnaesti puta održava Dioniz i što se on uspio ukorijeniti u srcu Slavonije. Đakovo je grad ljudi velikog srca, rekao je gradonačelnik, te zaključio da su to osjetile generacije studenata i profesora koji već desetljeće i pol dolaze u Đakovo na ovaj festival. Naš grad, poručio je gradonačelnik, značajno se opredijelio za ulaganje u umjetnost i kulturu. Voditelj ovogodišnjeg Dioniza Domagoj Mrkonjić na kraju je poručio kako on nije čovjek koji voli javne govore, nego čovjek koji voli javne izvedbe. U tom smislu program svečanog otvaranja 15. Dioniza „začinili“ su studenti s osječke Akademije koji su izveli tri zanimljiva performansa.
U okviru projekta poticanja razvoja održivog turizma Hrvatska prirodno tvoja – Croatia naturally yours čiji su pokrovitelji Hrvatska turistička zajednica i Ministarstvo turizma i sporta Republike Hrvatske, kojem se priključila i Turistička zajednica Grada Đakova, danas je u Selcima Đakovačkim uz novoizgrađeno igralište zasađeno 12 sadnica lipe. Sadnji je nazočio gradonačelnik Đakova Marin Mandarić sa suradnicima, direktorica TZ Grada Đakova Marija Burek te predsjednik tamošnjeg VMO-a Marko Brataljenović.
Kako je pojasnila direktorica TZ-a Marija Burek, u cilju kompenzacije emisija automobilskih turističkih posjeta u Hrvatskoj, Ministarstvo turizma i sporta i Hrvatska turistička zajednica ove godine započele su akciju sadnje dodatnih stabala u turističkim središtima.
Na 20. sjednici Turističkog vijeća Hrvatske turističke zajednice, održanoj 21. prosinca 2022. godine, članovi Turističkog vijeća usvojili su Odluku o raspodjeli sredstava lokalnim turističkim zajednicama za nabavu sadnica stabala u 2022. i 2023. godini u okviru projekta “Hrvatska prirodno tvoja” (“Croatia naturally yours”).
„Riječ je o nešto više od 1,2 milijuna kuna koji će biti raspoređeni na ukupno 116 turističkih zajednica sukladno njihovim prijavama za nabavku sadnica koje su namijenjene turističkim destinacijama u cilju smanjenja ugljikova otiska. Na ovaj će način Hrvatska doprinijeti ispunjenju ciljeva iz Glasgowske deklaracije o šumama i korištenju zemljišta – Glasgow Declaration on Forests and Land Use, kao i daljnjem održivom razvoju turizma, rekla je direktorica Burek te dodala da je sukladno navedenoj Odluci, Turistička zajednica grada Đakova, uz potporu Grada Đakova, financirala nabavku novih sadnica. U suradnji s tvrtkom Univerzal, danas je tako zasađeno ukupno 12 novih sadnica lipe na novoizgrađenom dječjem igralištu u prigradskom naselju Selci Đakovački.
Kako je istaknuo gradonačelnik Marin Mandarić, Grad Đakovo se sudjelovanjem, kako u ovom projektu, tako i sadnjom 429 novih stabala na području Grada Đakova u 2022. godini pridružio inicijativi Europske unije "Tri milijarde dodatnih stabala do 2030. godine" u skladu s Europskim zelenim planom i Strategijom biološke raznolikosti EU, u svrhu zaštite i obnove prirode te borbe protiv klimatskih promjena. Cilj ove inicijative je uklanjanje do 4 milijuna tona CO2 iz atmosfere do 2030. godine, što utječe i na zdravlje i kvalitetu života građana. Kvaliteta života mještana Selaca Đakovačkih poboljšana je i novim igralištem uz koje su zasađene lipe, a čija je izgradnja vrijedna oko sto tisuća eura.
Turistička zajednica grada Đakova, rečeno je u Selcima Đakovačkim, podržava projekte održivog razvoja te se vrlo rado uključila ovaj projekt oplemenjivanja urbanih površina s ciljem smanjenja ugljikovog otiska. Sve sadnice označene su oznakom održivosti hrvatskog turizma „Hrvatska prirodno tvoja“ („Croatia naturally yours“) te su unesene u aplikaciju za praćenje sadnje Europske agencije za okoliš (European Environment Agency) pod nazivom MapMy Tree. Sve to napravljeno je kako bi se ostvario jedan od najvažnijih ciljeva strategije hrvatskog turizma, a to je razvoj održivog turizma.
Program 15. međunarodnog festivala kazališnih akademija „Dioniz“ koji se u Đakovu održava od 23. do 27. ožujka ove godine danas su u đakovačkom Centru za kulturu predstavili gradonačelnik Đakova Marin Mandarić, dekanica Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku Helena Sablić Tomić, umjetnički voditelj ovogodišnjeg Dioniza Domagoj Mrkonjić te ravnateljica Centra za kulturu Đakovo u kojem se odvija glavnina festivala, Sanja Pavleković.
Gradonačelnik Marina Mandarić izrazio je zadovoljstvo što je Grad Đakovo domaćin 15. Dioniza te zahvalio Akademiji na dugogodišnjoj uspješnoj suradnji na festivalu. U idućih nekoliko dana Đakovo će ugostiti više od stotinu sudionika Dioniza iz Hrvatske i inozemstva, a gradonačelnik je kazao kako se nada da će iz ovog kraja ponijeti najljepša iskustva. Naglasio je kako festival i ove godine podržava Ministarstvo kulture i medija, Grad se, kazao je, uspješno prijavio na Javni poziv te ostvario potporu od gotovo 8.000,00 eura. Dioniz se tako pozicionirao kao važan festival na karti kulturnih događanja u RH. Dekanica osječke Akademije Helena Sablić Tomić je rekla kako je impozantno što se Dioniz održava već petnaesti put. - Festival je to koji na jednom prostoru okuplja različite senzibilitete različitih kazališnih akademija iz Europe i izvan nje. Ove godine ćemo u Đakovu okupiti stotinjak umjetnika, kreativaca, koji će se prezentirati svojim sadržajima. Ono što je nama važno kao Akademiji za umjetnost i kulturu, je da širimo svoje granice i izlazimo iz okvira svoje institucije, ali i da u prostoru Đakova još jednom kažemo kako se ovdje dobro osjećamo. Oni koji desetak godina dolaze u Đakovo, na njega gledaju kao grad u kojem se prepoznaje njihov rad, kazala je dekanica Sablić Tomić te dodala da Đakovčani najbolje znaju koja to magija njihovog grada tako privlači goste. Ravnateljica Centra za kulturu Sanja Pavleković je rekla kako je Centar domaćin, ali i tehnička podrška 15. Dionizu. – Svih 15 godina Centar je domaćin i tih nekoliko dana i Centar i Đakovo žive jedan pravi kazališni život. Naša dvorana i ova pozornica imaju fantastičan kazališni potencijal. Svake godine se trudimo Dionizu pružiti što bolju podršku, rekla je Pavleković. Umjetnički voditelj, inače zaposlenik osječke Akademije, Domagoj Mrkonjić je podsjetio da su na Dioniz dolazile akademije iz Amerike, Istanbula te brojnih drugih krajeva. Ove godine dolazi ukupno osam akademija uključujući osječku. – Imat ćete priliku vidjeti osam prezentacija plus predstavu diplomanata iz osječkog Kulturnog centra i glazbeni koncert. Dolaze nam akademije iz Zagreba, Splita, Sarajeva, Crne Gore, Makedonije, Linza u Austriji, Rumunjske, te mi iz Osijeka, kazao je Mrkonjić. Svečano otvaranje 15. Dioniza održat će se sutra (četvrtak 23. ožujka) u 20,30 sati u Centru za kulturu u Đakovu, a zatvaranje festivala predviđeno je za ponedjeljak 27. ožujka u 19.00 sati, također u Centru za kulturu. Sve predstave kao i sva događanja vezana uz 15. Dioniz otvorena su za javnost.