Nastavak uspješne suradnje Osječko-baranjske županije i Grada Đakova ovoga puta dolazi u obliku dogradnje prostora OŠ „Vladimir Nazor“ Đakovo, s izgradnjom nove školske dvorane i sportskih igrališta.
Grad Đakovo od početka je uključen u razvoj projekta, a najznačajnije je bilo darovanje gotovo osam tisuća četvornih metara gradskog zemljišta, vrijednog 1.300.000,00 tadašnjih kuna, Osnovnoj školi, kako bi se osigurao prostor za potrebe nove gradnje. U narednim godinama očekuje se da će sva djeca Đakova pohađati jednosmjensku nastavu.
Kako je izvijestila Osječko-baranjska županija, projekti rekonstrukcije i dogradnje osnovnih škola za potrebe jednosmjenskog rada i cjelodnevne škole na njezinu području u punom su jeku. Osobitu pozornost privlači upravo OŠ „Vladimir Nazor“ Đakovo, čiji je projekt najveći po vrijednosti – gotovo 12 milijuna eura – ali je ujedno i izuzetno zahtjevan, opsežan i kompleksan. Trenutna površina škole od 3.673,20 m² dogradnjom će se povećati za novih 2.557,70 m², dok površina dvorane iznosi 1.721,48 m². Nakon realizacije projekta, škola i dvorana imat će ukupnu površinu od 7.952,38 m².
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih odobrilo je projekt, pa uskoro slijedi potpisivanje ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava u iznosu od 11.670.946,59 eura. Osječko-baranjska županija, uz osiguranje ostatka potrebnih sredstava, već je pokrenula postupak javne nabave za odabir izvođača radova, nakon čega će početi i sama gradnja.
– Ovim projektom, koji je trenutačno najveća investicija u školstvu na području Osječko-baranjske županije, osigurat će se dodatni kapaciteti za uvođenje jednosmjenske nastave i u OŠ „Vladimir Nazor“ u Đakovu. Uz novu, suvremeno opremljenu školsku zgradu, izgradit će se i dvodijelna sportska dvorana koja je ovdje prijeko potrebna. Projekt će, osim odličnih uvjeta za odvijanje redovnog programa, omogućiti kvalitetnu pristupačnost osobama s invaliditetom te edukacijsko-rehabilitacijski nastavni proces prema individualnim potrebama i mogućnostima učenika s teškoćama u razvoju – istaknula je Nataša Tramišak, županica Osječko-baranjske županije, koja je prelazak svih osnovnih škola na jednosmjensku nastavu postavila među prioritete u svom radu.
Novi objekt OŠ „Vladimir Nazor“ Đakovo bit će spojnim hodnikom povezan s postojećom zgradom i imat će dvije etaže. U prizemlju će biti smještena kuhinja s blagovaonicom, knjižnica s čitaonicom i potrebni servisni prostori, dok će na katu biti deset učionica za djecu s teškoćama u razvoju, dvije senzorne sobe, kabineti, ambulanta i drugi prostori. Kat i prizemlje bit će povezani dizalom. Građevinskim zahvatima unutar postojeće zgrade uredit će se dodatnih sedam učionica, a glavna školska zgrada raspolagat će s 25 standardiziranih učionica. Nakon rekonstrukcije i dogradnje škola će imati ukupno 35 učionica.
Planirana je i dvodijelna sportska dvorana te mala dvorana za korektivnu gimnastiku, sa svlačionicama i spremištem. Na vanjskom dijelu parcele predviđena je izgradnja sportskih terena za košarku, nogomet, odbojku, stolni tenis, skok u dalj, bacanje kugle, stazu za trčanje, učionicu na otvorenom i deset parkirnih mjesta.
Uzimajući u obzir nepovoljne vremenske uvjete tijekom proteklih mjeseci 2025. godine na području Grada Đakova, što podrazumijeva sušno razdoblje izazvano dugotrajnim izostankom padalina te visokim temperaturama, ovim putem se pozivaju oštećenici na čijoj je imovini na području Grada Đakova nastala šteta prouzrokovana djelovanjem gore navedenih nepovoljnih vremenskih uvjeta, da na temelju članka 3. Zakona o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda (Narodne novine broj 16/19), navedenu štetu prijave na propisanom Obrascu PN, za štetu nastale na imovini, što obuhvaća zemljišta, višegodišnje nasade, šume, obrtna sredstva u poljoprivredi te ostala sredstva i dobra.
S tim u vezi, oštećenicima, odnosno podnositeljima prijave se ukazuje na činjenicu da su na propisanom Obrascu PN dužni upisati ukupan iznos prve procjene štete koji predstavlja okvirni iznos štete, uz napomenu da će se konkretan i konačan iznos štete utvrđivati u daljnjem postupku.
Prijava štete ima se podnijeti Gradu Đakovu neposrednom predajom u pisarnicu Grada Đakova u uredovno vrijeme ili putem elektroničke pošte na adresu Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. do 26. kolovoza 2025. godine, a potrebno je dostaviti sljedeću dokumentaciju:
1. Ispunjeni i potpisani propisani Obrazac PN (Obrazac PN moguće je preuzeti na internetskim stranicama Grada Đakova ili u zgradi Gradske uprave Grada Đakova),
2. Ispunjenu i potpisanu Izjavu PN 2 (Izjavu PN 2 moguće je preuzeti na internetskim stranicama Grada Đakova ili u zgradi Gradske uprave Grada Đakova),
3. Presliku Obrasca Zahtjeva za potporu za 2025. godinu, izdanog od Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (LIST A i LIST B) ili presliku Obrasca ARKOD zapisnika,
4. Presliku osobne iskaznice podnositelja prijave,
5. Drugu dokumentaciju koja podrazumijeva raspoložive dokaze o šteti i ostalim navodima u prijavi (fotodokumentacija i dr.), radi bržeg postupanja nadležnih tijela (ako je primjenjivo).
U Obrascu za prijavu štete (Obrazac PN), u opisu imovine nužno je navesti naziv svake pojedine poljoprivredne kulture za koju se prijavljuje šteta, katastarsku općinu na kojoj se nalazi pojedina poljoprivredna kultura, površinu izraženu u hektarima, postotak oštećenja pojedine poljoprivredne kulture te MIBPG, uz ostale podatke koje je obvezno navesti u prijavi, s naznakom da je potrebno zbrojiti sve površine koje se nalaze na području Grada Đakova.
Grad Đakovo zadržava pravo zahtijevati dostavu dodatne dokumentacije od podnositelja prijave.
Za sva dodatna pitanja i pojašnjenja moguće je kontaktirati službenike Gradske uprave Grada Đakova na brojeve telefona 031/840-451, 031/840-448 ili na adresu elektroničke pošte: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite..
Izjava PN 2 - prijava štete 2025.
Obavijest o prijavi štete uslijed djelovanja nepovoljnih vremenskih uvjeta - kolovoz 2025.
Dječji vrtić Đakovo upućuje poziv roditeljima za upis djece u Program predškole, odnosno u igraonicu u Kuševcu.
Na upisnom roku u svibnju u Program predškole upisano je dvoje djece iz Kuševca, dok nije bilo prijava obveznika iz Ivanovaca Đakovačkih i Širokog Polja. Kako bi se omogućilo održavanje Programa i igraonice, potrebno je okupiti najmanje petero djece.
Program predškole i igraonica namijenjeni su djeci starijoj od četiri godine. U protekloj pedagoškoj godini aktivnosti su se provodile dva, odnosno tri radna dana u tjednu, u terminu od 13:30 do 16:00 sati, a planirano je da tako bude i ove godine, osim u slučaju promjena koje bi utjecale na raspored.
Sudjelovanje u igraonici je besplatno za sve polaznike, a Program predškole besplatan je u svim mjestima održavanja.
Roditelji mogu preuzeti i ispuniti Zahtjev i poslati ga na e-mail adresu Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., ili ga osobno popuniti u prostorijama Dječjeg vrtića Đakovo na adresi L. Botića 7/A, Đakovo, radnim danom od 8 do 15 sati.
Dječji vrtić Đakovo poziva sve zainteresirane roditelje da se odazovu i omoguće djeci kvalitetnu pripremu za školu kroz Program predškole i igraonicu.
Nakon tri pokušaja, Gradsko vijeće Đakova nije konstituirano jer nije postignuta većina za izbor predsjednika. Gradonačelnik Marin Mandarić danas je na konferenciji za medije rekao kako će Vlada RH unutar tri mjeseca raspisati nove izbore za Gradsko vijeće te izrazio žaljenje što nije bilo dovoljno političke volje i povjerenja za dogovor.
Kritizirao je potez koalicije Zorana Vinkovića, čiji su vijećnici napustili sjednicu i nisu htjeli dati prisegu, istaknuvši da je riječ o ustavnoj obvezi. “Očekivao sam da će se prihvatiti politička odgovornost i raditi za građane. Nažalost, kod većine je prevladala želja za novim izborima”, rekao je gradonačelnik Mandarić.
Dodao je kako je do samog početka sjednice pregovarao s vijećnicima o formiranju većine. U razgovore se, odgovorio je gradonačelnik na novinarski upit, uključio i Ivan Anušić, predsjednik Županijskog odbora HDZ-a, kako se ne bi gubilo šest mjeseci važnih za djelovanje Grada, no dogovor je propao jer je druga strana, nezavisnog Ivana Mihalja, “povukla ručnu kočnicu” vjerujući da će bolje proći na ponovljenim izborima. “Mi smo bili spremni korigirati svoje politike i pronaći kompromis, ali s druge strane nije bilo dobre volje. Zbog čega su odustali od dogovora teško je reći, to pitajte njih”, odgovorio je gradonačelnik novinarima.
Upozorio je potom na posljedice nepostojanja Vijeća – neimenovana su povjerenstva, a prijeti gubitak više od 1,2 milijuna eura vrijednih projekata, uključujući izgradnju ceste u Industrijskoj zoni i pješačko-biciklističke staze prema Jošavi. “Olako se prešlo preko činjenice da će građani možda ostati bez naknada za elementarnu nepogodu i potpore gospodarstvu”, poručio je.
Gradonačelnik Mandarić je u obraćanju pokazao i fotografiju iz kampanje na kojoj su, kako je rekao, zajedno bili njegovi politički protivnici - Ivan Mihalj, Branimir Glavaš i Zoran Vinković. “Ako malo odvrtimo film unatrag, jasno je tko tu s kim igra. To neka građani vide i sami procijene”, dodao je. Podsjetio je da je na izborima dosad pobijedio sve glavne protukandidate te poručio kako je spreman i četvrti put potvrditi povjerenje birača. “Građani će birati između poštenja, rada i iskrenosti, ili povratka onih koji žele upravljati proračunom u svoju korist. To neću dopustiti.”
Istaknuo je da Đakovo funkcionira, proračun je izglasan, no bez Vijeća nisu mogući ključni koraci. “Moramo skupiti snagu za ove izbore. Građani nisu zaslužili povratak na staro. Uvjeren sam da će birači jasno prepoznati tko radi u interesu grada, a tko ima skrivene i opasne namjere”, zaključio je gradonačelnik Mandarić.
Ni treći pokušaj konstituiranja Gradskog vijeća Grada Đakova nije uspio, pa će Vlada RH do kraja godine raspisati nove izbore. Na današnjoj sjednici bilo je svih 19-ero vijećnika, uključujući svih šest iz koalicije „Zajedno za Đakovo“ Zorana Vinkovića, no petero ih je, osim Vedrana Gorete, napustilo dvoranu nakon što je Vinković zatražio ponovni izbor predsjedavajućeg i radnih tijela. Odbor za izbor i imenovanja nije imao prijedlog za predsjednika Vijeća, unatoč tome što je, kako je rekao Mario Plavčić, HDZ imao volju prepustiti mjesto predsjedavajućeg. HDZ je potom predložio Marina Hrastovića. Prijedlog je dobio potporu osam HDZ-ovih vijećnika, dok ga ostali nisu podržali.
Gradonačelnik Marin Mandarić poručio je kako je blokada štetna za Đakovo:
– Na žalost, moram reći, nije uspjelo konstituiranje ni iz trećeg pokušaja. Kod većine vijećnika prevladao je dojam da ne postoji dovoljna razina povjerenja buduće suradnje i da žele nove izbore. Do kraja godine Đakovo ide na nove izbore za Gradsko vijeće, a što će nam to donijeti u budućnosti je upitnik. Može biti ista situacija, može ići na ruku nama ili drugoj, trećoj opciji, no ja sam duboko uvjeren da smo se trebali danas dogovoriti oko funkcionalne većine koja bi za interes Grada Đakova formirala Gradsko vijeće koje bi u suradnji s gradonačelnikom donijelo rebalans proračuna, imenovalo Povjerenstvo za procjenu šteta od elementarnih nepogoda i potvrdila kapitalne projekte. Ovako smo u situaciji da smo u hladnom pogonu, jer neke funkcije nećemo moći obavljati u nekoliko sljedećih mjeseci – rekao je Mandarić.
Dodao je kako su sada dovedeni u pitanje projekti za koje Grad već ima odobrena sredstva:
– To je cesta u Industrijskoj zoni vrijedna 380 tisuća eura, preko 700 tisuća eura za sufinanciranje izgradnje biciklističke staze u Domjanićevoj i spoj od Piska do Jošave, vrtić u Kuševcu i brojni drugi projekti. To je gotovo 1,2 milijuna eura koja ćemo propustiti da nam prođu kroz prste. Možda je najmanji trošak koliko će koštati ponovljeni izbori, ali izgubljeno vrijeme i prilike za Grad u idućih šest mjeseci – naglasio je.
Na pitanje što očekuje od novih izbora, gradonačelnik Mandarić je odgovorio:
– Duboko sam uvjeren da građani ne žele nove izbore. Građani su u svibnju rekli što misle o meni i mojoj ostavštini zadnjih osam godina. Imali smo nešto slabiji rezultat, osam umjesto devet vijećnika, ali smo bili spremni na suradnju i korekciju naših politika respektirajući taj rezultat, ali žao mi je što na drugoj strani nismo našli sugovornike koji vjeruju da je moguće bolje u budućnosti – rekao je gradonačelnik Mandarić.
Gradonačelnik Marin Mandarić jučer je, u pratnji predsjednika tamošnjeg VMO-a Marka Brataljenovića, obišao gradilišta i projekte u prigradskom naselju Selci Đakovački, naglasivši kako oni doprinose ljepšem i ugodnijem životu mještana.
Radovi na novom mostu, odnosno cijevnom propustu u Ulici Brana, ulaze u završnu fazu, a na nogometnom igralištu NK Omladinac postavljena je nova rasvjeta. Izgrađena je i nova pješačka staza u istoj ulici. Mještanima su na raspolaganju i novo dječje igralište te fitness na otvorenom.
U planu je, kako je gradonačelnik naglasio, početak izgradnje dječjeg vrtića s domom kulture, rekonstrukcija državne ceste te izgradnja pješačko-biciklističke staze u Nazorovoj ulici i Ulici bana Jelačića. Od navedenih projekata, prvi će biti izgradnja dječjeg vrtića, a početak radova očekuje se do kraja ove godine.
– Nastavljamo ulagati u razvoj naših prigradskih naselja, jer svaki dio našeg grada zaslužuje jednake uvjete za kvalitetan život – poručio je gradonačelnik Mandarić.
Djelatnici Službe za zdravstvenu ekologiju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo (NZJZ) izvršili su 6. kolovoza uzorkovanje vode za kupanje na jezeru Jošava. U jednom dijelu jezera uočene su zelene nakupine na površini vode što ukazuje na proliferaciju cijanobakterija, te su provedena dodatna ispitivanja.
Riječ je o prirodnoj pojavi koja se javlja kada se mikroalge prekomjerno razmnože, najčešće tijekom toplih i mirnih razdoblja.
Sukladno Uredbi o kakvoći vode za kupanje (NN 51/14) kupanje i sve druge aktivnosti (ribolov, natjecanja i dr.) se trenutačno ne preporučuju. NZJZ je po službenoj dužnosti zatražio daljnje postupanje vodopravne inspekcije i Hrvatskih voda.
Delegacija Grada Đakova danas je, kod Spomenika hrvatskim braniteljima poginulim u Domovinskom ratu, polaganjem vijenca i paljenjem svijeće obilježila Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja.
Vijenac su položili i predstavnici Policijske uprave osječko-baranjske, Policijske postaje Đakovo, dok su paljenjem svijeća počast poginulim braniteljima odali i predstavnici Hrvatske vojske, udruga proisteklih iz Domovinskog rata te predstavnici političkih stranaka.
Molitvu je predvodio vlč. Mato Mićan, a nakon toga u đakovačkoj katedrali sv. Petra služena je sveta misa zahvalnica za Domovinu i hrvatske branitelje, koju je predvodio župnik Ivan Lenić.
S dubokim poštovanjem i ponosom prisjećamo se 5. kolovoza 1995. godine, dana kada je veličanstvenom vojno-redarstvenom operacijom „Oluja“ ostvarena sloboda, jedinstvo i teritorijalna cjelovitost Republike Hrvatske.
Na današnji dan odajemo počast svim hrvatskim braniteljima koji su svojom hrabrošću, odlučnošću i nesebičnom žrtvom omogućili stvaranje samostalne i suverene države. Osobito s dubokom zahvalnošću mislimo na one koji su položili svoje živote za slobodu Domovine.
Njihova žrtva trajno nas obvezuje na izgradnju pravednog, solidarnog i prosperitetnog društva – u duhu slobode, odgovornosti i zajedništva.
U ime Grada Đakova i svojih suradnika, svim građankama i građanima čestitam Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja!
Marin Mandarić, dipl. oec.
gradonačelnik Grada Đakova
Pročelnik Ureda gradonačelnika Grada Đakova Miroslav Klepo sazvao je konstituirajuću sjednicu Gradskog vijeća Grada Đakova za 11. kolovoza (ponedjeljak) u 18:00 sati u Đakovu, Splitska 21, dvorana DVD-a Đakovo. Za sjednicu je utvrđen sljedeći dnevni red: Izbor predsjednika Gradskog vijeća.